Poznań: Teatr Muzyczny ma pozwolenie na budowę nowej siedziby!

Teatr Muzyczny6 fot.UMP

Inwestycja uzyskała właśnie pozwolenie na budowę, a jeszcze w tym roku ma zostać podpisana umowa z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To oznacza, że widzowie zobaczą pierwsze spektakle w nowym budynku już w 2025 r.!

Przypomnijmy, że nowa siedziba teatru ma powstać przy skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Skośnej, tuż przy Akademii Muzycznej. Projekt architektoniczny budynku został wyłoniony w konkursie, w którym zwyciężyło Atelier Loegler Architekci. Miasto prowadzi także rozmowy z PKP dotyczące przejęcia sąsiedniego terenu, gdzie miałby powstać Park Muzyki i gdzie zostałyby przesadzone drzewa z terenu działki pod budowę.

Obecnie trwają prace nad projektem wykonawczym nowej siedziby i sama budowa staje się faktem, bo Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania właśnie wydał kluczowy dokument, czyli pozwolenie na budowę.

Warto dodać, że nowy teatr ma mieć 1,2 tys. miejsc na głównej widowni (dla porównania: warszawski Teatr Muzyczny Roma ma ich 1000, a Teatr Muzyczny w Gdyni – 1100). Do tego 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób. Będzie pierwszym budynkiem teatralnym zbudowanym od podstaw w powojennej historii Poznania.

Połowę inwestycji sfinansuje miasto, a połowę – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Cieszę się, że tak ważna dla miasta instytucja otrzyma współfinansowanie na budowę nowej siedziby – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Już teraz Teatr Muzyczny przyciąga na widownię nie tylko poznaniaków, ale również mieszkańców całego naszego regionu. Jestem przekonany, że nowa przestrzeń uruchomi całkiem nowe możliwości realizacyjne teatru i pozwoli w pełni wykorzystać potencjał oraz ogromną kreatywność całego jego zespołu. A to z kolei sprawi, że na spektakle do Poznania będą przyjeżdżać goście z całej Polski.

W związku z ministerialnym dofinansowaniem Teatr Muzyczny będzie współprowadzony przez miasto Poznań i MKiDN na czas realizacji inwestycji, czyli od 1 stycznia 2022 roku przez 4 lata. Umowa jest w trakcie negocjacji i ma zostać podpisana jeszcze w tym roku.

Do finansowania Teatru Muzycznego w stolicy Wielkopolski w maju 2021 r. dołączył również Powiat Poznański, który do 2023 roku przekaże na ten cel 2 mln zł.

– Już na tym etapie dziękujemy wszystkim, którzy przyczyniają się do powstania nowego Teatru Muzycznego, w szczególności miejskim urzędnikom i spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie. To będzie miejsce, z którego poznaniacy będą dumni – mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Dokumentację, na podstawie której powstanie nowa siedziba Teatru Muzycznego, mają przygotować Poznańskie Inwestycje Miejskie. Zdaniem prezes PIM Justyny Litki – to odpowiedzialne zadanie i wyróżnienie.
– Pozwolenie na budowę to bardzo ważny krok zbliżający nas do realizacji inwestycji. Przed nami jeszcze sporo pracy przy pozyskiwaniu kluczowych decyzji i pozwoleń, abyśmy mogli skompletować pełną dokumentację – mówiła.

W 2022 roku mają się zacząć przetargi związane z inwestycją, a sama budowa nowego teatru rozpocznie się na przełomie 2022 i 2023 roku. Powinna się zakończyć do końca 2025 r.

Źródło: Teatr Muzyczny