Poznań: Tarcza dla NGO od władz miasta i ZKZL

Miasto Poznań panorama Fot. Sławek Wąchała
Obniżka czynszów do końca maja przyszłego roku – taka pomoc przygotowało miasto i Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych dla organizacji pozarządowych.

NGO są tymi, których dochody bardzo ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa. Ich działalność z powodu obostrzeń została ograniczona prawie do zera – a razem z nią dochody. Niestety, koszty działalności, takie jak opłaty za media czy choćby czynsz – pozostały te same. Dlatego władze miasta i ZKZL postanowiły wspomóc podmioty trzeciego sektora, obniżając czynsze do końca maja przyszłego roku. To wspólna inicjatywa prezydenta Jacka Jaśkowiaka i radnej Agnieszki Lewandowskiej.

– Organizacje pozarządowe mają ogromny wpływ na to, jak wygląda Poznań – mówi Jacek Jaśkowiak. – Prowadzą działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami, angażują się w obszarze kultury czy edukacji. Pomagają także rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej. Trudno wyobrazić sobie nasze miasto bez ich obecności. Pomoc dla trzeciego sektora w postaci obniżki czynszu jest krokiem w kierunku wypracowania kompleksowych rozwiązań, nad którym pracuje obecnie powołany przeze mnie miejski zespół.

Organizacje pozarządowe mogą się ubiegać o obniżenie czynszu do kwoty 2,5 zł za 1 m kw. (najemcy, którzy płacą czynsz poniżej tej kwoty, mogą wnioskować o obniżenie stawki o 50 proc., ale nie mniej niż do 1 zł/m kw.).

Beneficjentami tarczy mogą być wszystkie organizacje pozarządowe będące najemcami lokali komunalnych i nie posiadają zaległości w płatnościach na rzecz spółki – także te prowadzące działalność gospodarczą, jeśli cały dochód jest przeznaczany na cele statutowe.

– Przyjazna polityka lokalowa dla organizacji pozarządowych, które realizują zadania z zakresu pożytku publicznego jest miastu bardzo potrzebna – podkreśla Agnieszka Lewandowska. – Podmioty społeczne na co dzień pracują na rzecz mieszkańców Poznania, realnie wpływając na jakość życia nas wszystkich, a w okresie pandemii znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Wierzę, że aktualnie wprowadzona tarcza lokalowa będzie dobrym prognostykiem do dalszych prac nad polityką lokalową miasta, która ułatwi funkcjonowanie poznańskich NGO.

Miasto na bieżąco monitoruje sytuację, w jakiej znalazły się działające w stolicy Wielkopolski podmioty trzeciego sektora. Nad systemowymi rozwiązaniami pomocowymi pracuje miejski zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele poznańskich NGO i miejscy urzędnicy. Prace koordynuje Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

Wypracowane przez zespół rozwiązania mają wejść w życie po upływie okresu, na jaki zostanie udzielona pomoc w postaci obniżki czynszu.

W ciągu najbliższych dni na stronie internetowej ZKZL podane zostaną szczegółowe zasady odnośnie do możliwości ubiegania się o wsparcie w ramach tarczy, kryteria dotyczące podmiotów mogących wnioskować o obniżkę, a także wszystkie dokumenty niezbędne do jej uzyskania.

ZKZL

Podziel się:

Ostatnio dodane: