Abisynia spacer fot. TMML

Poznań: Tajemnice schronów na poznańskiej Abisynii. Przemysław Maćkowiak zaprasza

Spacer śladami twierdzy fortowej na Grunwaldzie oraz historycznej zabudowy osiedla Kasztelanów zwanego Abisynią. Na takie atrakcje zaprasza dziś o 11.00 Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia i Przemysław Maćkowiak.

Spacer rozpocznie się od międzypolowego schronu amunicyjnego zbudowanego w 1903 roku na zapolu fortu pośredniego VIIa. Był on przeznaczony dla zaopatrzenia czterech baterii dział. W przededniu wybuchu drugiej wojny światowej na nadziemiu zbudowano dwa polskie schrony obserwacyjno-bojowe.

Na pewno gratką dla miłośników historii będzie możliwość obejrzenia niedostępnego na co dzień międzypolowego schronu artyleryjskiego znajdującego się pod Szkołą Podstawową nr 74. Powstał on w 1903 roku dla załóg czterech baterii dział, a w 1939 roku umieszczono na nim polski schron obserwacyjno-bojowy. W okresie powojennym budowlę zmodernizowano dla potrzeb obrony przeciwlotniczej i wyposażono między innymi w instalacje filtrowentylacyjną oraz dodatkowe drzwi gazoszczelne.

W tym roku w związku z przebudową boiska szkolnego zostały przeprowadzone badania archeologiczne na nadziemiu schronu. Jak się okazuje nasyp skrywał nie tylko militarne skarby. Odnaleziono między innymi osiemnastowieczne żetony do gry w karty, ołowianego żołnierzyka, czy kontuszowy guzik. O rezultatach poszukiwań opowie Aleksander Przybylski, autor książki „Abisynia. Osiedle na poznańskim Grunwaldzie”. Jest on kulturoznawcą, dziennikarzem, a także członkiem Stowarzyszenia Mieszkańców Abisynia.

Organizatorami spaceru jest Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia oraz Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego, a odbywa się on w ramach cyklu Przechadzek po Poznaniu, a także XXVI Lubońskiej Wycieczki Historycznej. Wydarzenie będzie też nawiązywało do setnej rocznicy zakończenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, więc nie zabraknie mundurów oraz strojów cywilnych z epoki.

Zainteresowani spotykają się o godzinie 11.00 w pobliżu wieżowca PGK Centrum usytuowanego przy ulicy Marcelińskiej 90 przy skrzyżowaniu z ulicą Bułgarską. Wstęp jest bezpłatny.

TMML, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments