Ludegast po zmroku Fara Poznańska Robert Napieralski fot. Sławek Wąchała

Poznań: Tajemnice Fary, czyli Ladegast po zmroku

Pod takim tytułem odbywają się w tym roku koncerty organowej w Farze Poznańskiej. Projekt zakłada cztery wirtualne wieczory z organistą, znawcą farnych organów w jednym – Robertem Napieralskim.

To koncerty online, z powodu pandemii, ale za to zbliżają organy i artystę do odbiorcy. Zazwyczaj artysta siedzi na emporze, gdzie nie ma miejsca dla wielu widzów – w edycjach „na żywo” miejsca pod szafą organową starczyło zaledwie dla 50 osób – więc niewielu może oglądać, jak gra, a w przypadku organów zawsze jest na co popatrzeć. Transmisja on-line rozwiązuje ten problem: słuchacze mogą też oglądać grę i to w jakiś sposób rekompensuje fakt, że wszystko nie dzieje się na żywo.

Robert Napieralski – absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej, organista Fary, znający instrument od najmniejszej do największej piszczałki, wprowadzi słuchacza na emporę chórową i zaprezentuje pełną paletę brzmień w różnorodnym repertuarze, tajemnice powstania i szczegóły budowy tego zabytkowego instrumentu. Dopełnieniem dla muzyki jest wirtualna wycieczka do wnętrza instrumentu wraz z organistą.

Pierwszy koncert odbył się 24 lipca o godzinie 21.00. Na kolejne koncerty z cyklu “Ladegast po zmroku” Fara zaprasza 14 sierpnia, a także 3 i 25 września.

el

Dodaj komentarz

avatar