szpital Szwajcarska fot. UMP

Poznań: Szybka pomoc szpitalom. Jak pomóc?

Uniwersytet Ekonomiczny stworzył stronę internetową pozwalającą na szybka orientację, który szpital czego potrzebuje najbardziej – i szybkie dotarcie z pomocą.

Na stronę internetową Wsparcie Dla Szpitala mogą się zgłaszać tak szpitale, które potrzebują pomocy, jak i osoby, które chcą pomóc, a nie bardzo wiedzą, jak to zrobić.

Gdy szpital potrzebujący pomocy – rejestruje się w bazie danych, pracownik bazy będzie mógł na bieżąco aktualizować listę potrzebnych produktów. Będzie też widział, jaka pomoc i na kiedy dotrze do szpitala. Obecnie w systemie aktywnych jest ponad 100 szpitali z całej Polski.

Osoby, które chcą pomóc, mogą zaoferować szpitalom konkretne wsparcie (logując się jako „Darczyńca”) lub organizując zbiórki (logowanie jako „Koordynator lokalny”). Każdy też może na stronie znaleźć informacje o najbardziej palących potrzebach lokalnych placówek medycznych – wystarczy kliknąć w zakładkę „Poznaj aktualne potrzeby szpitali” – bez konieczności logowania. Tymczasowo udostępniono również konto pozwalające na znalezienie danych kontaktowych koordynatorów lokalnych (Login: gosc@wsparciedlaszpitala.pl, hasło: guest123).

Władze Poznania przypominają, by nie organizować dostaw na własną rękę oraz nie kontaktować się bezpośrednio ze szpitalem. Jego pracownicy są teraz skupieni na przygotowaniu placówki do nowych zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19. Dlatego taka pomoc jak ta strona jest obecnie tak bardzo przydatna, a władze Poznania ją polecają.

Miasto Poznań współpracuje też bezpośrednio z koordynatorami trzech zbiórek:

Stadion Miejski, IV trybuna (wjazd od ul. Ptasiej). Zbiórka jest koordynowana przez KKS Wiara Lecha. Można tam przywieźć napoje i jedzenie trwałe, które są codziennie rozwożone według zapotrzebowania. Zbiórka trwa od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 16:00.

Wielkopolska Izba Lekarska (ul. Nowowiejskiego 49), gdzie można przewozić środki ochrony osobistej od poniedziałku do soboty w godz. 8:00 – 20:00. Izba koordynuje też akcję szycia maseczek.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej organizuje zbiórkę środków spożywczych oraz środków higienicznych dla seniorów. Produkty można dostarczyć do siedziby, Rynek Wildecki 4A, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 15:00.

Pomoc finansowa dla szpitala zakaźnego – każdy może pomóc, wpłacając pieniądze bezpośrednio na konto szpitala im. J. Strusia. Więcej informacji na ten temat oraz listę darczyńców można znaleźć na stronie internetowej miasta.

W razie pytań można kontaktować się z: Zuzanną Kwiatkowską z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Miasta Poznania, tel: 61 878 57 30, e-mail: zuzanna_kwiatkowska@um.poznan.pl oraz Izabelą Leśniak z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Miasta Poznania, tel: 61 878 57 96, e-mail: izabela_lesniak@um.poznan.pl

UMP, el