Poznań: Szpital tymczasowy zostaje zamknięty. Na razie

szpital tymczasowy fot. K. Adamska
Szpital dla pacjentów z covid-19 na MTP od dziś zawiesza działalność. Chorzy będą kierowani do innych placówek, a szpital będzie czekał w gotowości na czwartą falę.

Zakażonych koronawirusem jest w Wielkopolsce coraz mniej, więc i tych, którzy wymagają leczenia szpitalnego także ubywa. Dlatego zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego szpitale tymczasowe w całym kraju będą wyłączane, bo nie ma tylu pacjentów, żeby je zapełnić.

Wyłączane nie znaczy jednak, że likwidowane. Część ze szpitali tymczasowych w kraju, w tym ten w Poznaniu na MTP, pozostanie w gotowości na wypadek czwartej fali koronawirusa, która ma nadejść jesienią, na przełomie września i października. Ostatnich sześciu pacjentów zostało przeniesionych do szpitala MSWiA, gdzie działa oddział covidowy na ponad 100 miejsc.

Czy będzie potrzebny? Na to pytanie nikt dziś nie jest w stanie odpowiedzieć. Minister Michał Dworczyk poinformował wczoraj o tym, że w pełni zaszczepione są w Polsce 14 727 053 osoby. To za mało, by mówić o odporności populacyjnej – a tylko ona może nas ochronić przed czwartą falą. Dodatkowo minister Niedzielski przyznał wczoraj, że wiele osób po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki nie zgłasza się po drugą i jest to niepokojący trend, bo jedna dawka również nie chroni dostatecznie przed zachorowaniem.

Podziel się: