prezydenci konferencja prasowa UMP

Poznań: Szósta osoba z koronawirusem!

– Sytuacja się zmienia z dnia na dzień – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, na konferencji prasowej poświęconej sytuacji w mieście podczas pandemii koronawirusa. – Apeluję do wszystkich poznaniaków o obywatelską postawę. Od zachowania każdego z nas zależy rozwój wydarzeń.

Prezydent powiedział o kolejnym zdiagnozowanym przypadku zarażenia koronawirusem. To mężczyzna w średnim wieku z powiatu poznańskiego, który niedawno wrócił z Włoch. Jego stan jest dobry. Władze miasta nie podały do wiadomości, jak się zaraził. Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta, powiedział tylko, że obecnie na wynik badania czeka kolejna osoba, której stan wskazuje na zarażenie koronawirusem. Jej stan jest ciężki, ale nie ma pewności, że to koronawirus.

Zastępca prezydenta zdał też relację z prac nad przekształceniem szpitala przy ulicy Szwajcarskiej w szpital zakaźny.
– Będzie się zajmował wyłącznie leczeniem koronawirusa – podkreślił zastępca prezydenta. – Zwolnionych jest już 110 pokoi, chcemy przeprowadzkę pacjentów zakończyć do poniedziałku. Docelowo szpital będzie liczył 406 miejsc.

Na razie w Poznaniu i okolicach objętych kwarantanną jest około 200 osób i po raz kolejny prezydent zaapelował do osób objętych kwarantanną, by traktowali ją poważnie i nie wychodzili z domu. Zwrócił się z apelem także do pozostałych poznaniaków, by ograniczali swoją aktywność poza domem najbardziej jak się da. Chodzi tu nie tylko o pracę zawodową – prezydent wystosował apel do pracodawców, żeby jak największej liczbie pracowników pozwolili pracować zdalnie – ale też o kontakty rodzinne i towarzyskie. jako przykład podał siebie.
– Ograniczam kontakty osobiste w układzie rodzinnym do jednej osoby – powiedział. Zaapelował także do mieszkańców, aby nie chodzili do kościołów przynajmniej przez najbliższe dwa tygodnie i podziękował arcybiskupowi za dyspensę, na którą mogą w tej kwestii liczyć wierni.

Jędrzej Solarski stanowczo zaprzeczył też pogłoskom, że Poznań ma zostać zamknięty i odcięty od reszty kraju.
– Gdyby miało dość do takiej sytuacji, to wcześniej powiadomimy mieszkańców – zapewnił.

Mariusz Wiśniewski, pierwszy zastępca prezydenta, poinformował, że od poniedziałku rzadziej będą kursowały tramwaje i autobusy. Tramwaje będą jeździć co 12 minut, a autobusy co 15 minut. Jak jednak zapewnił, nabór do przedszkoli odbywa się normalnie, choć zachęca wszystkich do wysyłania dokumentów online. Powiedział też o wdrożeniu dodatkowych środków bezpieczeństwa w mieście.
– Służby w sposób szczególny będą monitorować miejsca, gdzie zbiera się młodzież – podkreślił. – Żeby nie organizowała zgromadzeń i nie stwarzała dodatkowego zagrożenia.
Zastępca prezydenta przypomniał, że właśnie z powodu braku izolacji i wychodzenia na imprezy, dyskoteki czy do lokali mimo znanego już zagrożenia chorobą sytuacja we Włoszech wymknęła się spod kontroli.

– Czy nam uda się opanować sytuację, zależy od samych mieszkańców – podkreślił prezydent Jaśkowiak. – Żadnych zgromadzeń, placów zabaw i nadzwyczajne środki ostrożności przez 14 dni. Bo nie ma możliwości przyjęcia więcej osób do szpitala niż jest w nim miejsc. A gdyby się okazało, że rząd wprowadzi stan wyjątkowy i kompetencje samorządów zostaną ograniczone, apeluję do wszystkich poznaniaków o podporządkowanie się.
Zapytany o obiecane dodatkowe środki ochrony osobistej i sprzęt dla szpitala, prezydent Jaśkowiak odpowiedział, że jeszcze go nie ma, ale ma zapewnienie, że już jedzie. gdy dotrze, z pewnością o tym powiadomią

Odrębny apel prezydent skierował do mediów – by powstrzymały się od wykorzystywania incydentów z niezadowolonymi pacjentami w szpitalach w tych tak trudnych dla wszystkich czasach. W takiej sytuacji zawsze znajdzie się ktoś, komu puszczą nerwy, co z kolei utrudnia pracę lekarzom. A to oni są teraz najważniejsi. Prezydenci poprosili więc media o wyważony przekaz i wyrozumiałość.

Lilia Łada

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze