Poznań: Szersze chodniki na Hetmańskiej. Nareszcie!

Hetmańska, parkowanie fot. ZDM

To już pewne: od 27 kwietnia piesi na Hetmańskiej, na odcinku między Kasprzaka a Reymonta, będą mieli do dyspozycji szersze chodniki, ale kierowcom nadal zostaną dwa pasy ruchu. O zmiany wnioskowali policjanci i osiedlowi radni.

Na ulicy Hetmańskiej na odcinku między Kasprzaka a Reymonta piesi mieli prawdziwy problem, żeby przejść – parkujące samochody często nie zostawiały nawet tyle miejsca, by pojedyncza osoba mogła się przecisnąć. A wiele osób musiało się przeciskać, bo akurat na ten odcinek prowadzą wyjścia z kilku bloków.

Teraz sytuacja się poprawi dzięki zmianom w organizacji ruchu wprowadzonym przez Miejskiego Inżyniera Ruchu: piesi zyskają szerszy chodnik, a kierowcom nadal pozostaną dwa pasy jezdni.

„Parkowanie pojazdów po północnej stronie ul. Hetmańskiej, na odcinku od ul. Kasprzaka do ul. Reymonta, zostanie częściowo przesunięte z chodnika na jezdnię” – wyjaśnia Zarząd Dróg Miejskich. – „To dlatego, że kierowcy nierzadko parkowali pojazdy w taki sposób, iż uniemożliwiali swobodne poruszanie się pieszym. Na ulicy wciąż będą dwa pasy ruchu dla kierowców”.

Można było na tym odcinku wprowadzić także zakaz zatrzymywania się, ale byłoby to uciążliwe dla mieszkańców i właścicieli okolicznych firm. A ponieważ jezdnia jest szeroka (ponad siedem metrów), to przesunięcie równoległego parkowania na jezdnię było możliwe. Dodatkowo parkowanie zostanie dostosowane do obowiązujących przepisów – obecnie kierowcy często parkują praktycznie na skrzyżowaniu, co jest niebezpieczne ze względu na ograniczenia widoczności.

Zmiany w organizacji ruchu mają być wprowadzane od 27 kwietnia i na czas prac zmieniających organizację ruchu można się w tym miejscu spodziewać wygrodzeń na jezdni, a także ograniczenia prędkości. Kierowcy proszeni są o zwracanie uwagi na oznakowanie.

Podziel się:

Ostatnio dodane: