powiatpoznański fot. PP

Poznań: Szczepienia przeciwko HPV dla mieszkańców powiatu

Ruszyły zapisy na bezpłatne szkolenia przeciwko HPV dla młodych mieszkańców powiatu poznańskiego. Także w tym roku program, finansowany przez powiat poznański, obejmuje chłopców.

– Każda gmina ma jednak ustalony limit szczepień, dlatego warto skorzystać z możliwości dokonania zapisów już teraz – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – W tym roku planujemy zaszczepić 500 dzieci. Zarezerwowaliśmy na to w budżecie 310 tys. zł. Rozpoczynając szczepienia chroniące przed zakażeniami wirusem HPV po raz kolejny zatroszczyliśmy się o zdrowie naszej młodzieży

Profilaktyką zostanie objęta młodzież zameldowana na terenie powiatu poznańskiego (dziewczęta i chłopcy) z rocznika 2006 oraz uzupełniająco z 2005, jeżeli otrzymali co najmniej jedną dawkę szczepionki w ramach ubiegłorocznego programu. Pierwsza szczepionka będzie podawana w czerwcu, kolejne w lipcu i w październiku, dlatego ważne jest jak najszybsze zarezerwowanie terminu.

Przypomnijmy, że jedną z głównych przyczyn zachorowań na raka szyjki macicy jest właśnie wirus brodawczaka ludzkiego. Kojarzy nam się głównie z narządami płciowymi, jednak może rozwijać się nawet w jamie ustnej. Jest tak powszechny, że może na niego zachorować nawet 8 na 10 osób. Ochronę daje m.in. szczepienie.

– HPV zaraża zarówno mężczyzn, jak i kobiety – podkreśla starosta. – Dlatego jestem wielkim zwolennikiem szczepień. Tym bardziej, że profilaktyka zmniejsza ryzyko zachorowania nawet o 70-90 procent.

Program obejmuje również edukację zdrowotną w zakresie zapobiegania chorobom wywoływanym przez wirusa brodawczaka ludzkiego. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, będzie ona prowadzona online poprzez udostępnienie filmu edukacyjnego na stronie internetowej.

Zgłoszenia dzieci należy kierować na adres e-mail: powiathpvzapisy@gmail.com lub pod numerem 61 847 04 54 lub 510 251 395, w godz. od 9.00 do 15.00.
Pytania dotyczące szczepień można kierować na adres e-mail: edictum@edictum.pl, a wszelkie dodatkowe informacje uzyskać telefonicznie pod numerem 61 847 04 54 (od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.30 do 15.30).

W trakcie szczepień zachowane zostaną środki ochrony i bezpieczeństwa związane z zagrożeniem zakażeniem koronawirusem  – i właśnie ze względu na epidemię, harmonogram szczepień dla poszczególnych gmin poznamy wkrótce. Decyduje kolejność zapisów. Dotychczas z akcji skorzystało blisko 10 tysięcy dzieci, a powiat wydał na nią 4 mln złotych.

PP, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze