Korowód Świętomarciński 8 fot. S. Wąchała

Poznań świętuje 11 listopada. Jaśkowiak: “Pokazujemy dziś całej Polsce, jak świętować”

Najpierw rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a następnie Imieniny Ulicy. Poznaniacy od rana dzisiaj świętowali.

Wszystko rozpoczęło się na placu Wolności od obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Odśpiewano hymn Polski, wystrzelono salwę honorową z historycznej armaty “Prawosławnej”, a następnie odbył się koncert orkiestr dętych i parada pododdziałów.

– Nie byłoby nas dziś tutaj, gdyby nie wiele pokoleń przodków, które za Polskę oddały życie – mówiła dziś podczas uroczystości Aneta Niestrawska, wicewojewoda Wielkopolski. – Ale gdy mówimy o przodkach, nie możemy zapomnieć o kimś, bez kogo niepodległości by nie było. O kim mowa? O kobietach, które bez strachu, z wielką determinacją ubrały mundury wojskowe i policyjne, by walczyć.

Następnie poznaniacy udali się świętować Imieniny Ulicy. Przez miasto przeszedł Korowód Świętomarciński, na który czekał już Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, żeby uroczyście wręczyć klucze do miasta Świętemu Marcinowi. – Święto Niepodległości obchodzimy po poznańsku: rodzinnie, kolorowo i wesoło. Dziękuję za tak liczne przybycie, za to, że pokazujemy dziś całej Polsce, jak świętować z radością i życzliwie traktować drugiego człowieka. Dzisiaj w Poznaniu rządzi święty Marcin – mówił Jacek Jaśkowiak.

UMP / TenPoznan.pl

Dodaj komentarz

avatar