Poznań świętował 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja (ZDJĘCIA)

3 maja fot. K. Adamska

– Podziwiamy ich za podjęcie próby uzdrowienia chorującej i śmiertelnie zagrożonej Ojczyzny” – mówił prezydent Jacek Jaśkowiak o twórcach Konstytucji 3 Maja podczas obchodów 232. rocznicy jej uchwalenia. – „A my? Czy zasłużymy na szacunek przyszłych pokoleń?”.

Uroczystości odbywały się na placu Wolności i rozpoczęły koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Po nim odegrano hymn państwowy i podniesiono biało-czerwoną flagę, a następnie odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja. Żołnierze oddali też salwę honorową.

Prezydent Jacek Jaśkowiak w swoim przemówieniu przypomniał, że spotykanie się co roku, by oddać cześć twórcom Konstytucji 3 Maja jest niezwykle istotne, ponieważ to pozwala nam wyciągnąć wnioski na przyszłość. Konstytucja nie uchroniła Rzeczpospolitej przed upadkiem, ale podczas zaborów inspirowała do walki, była symbolem patriotyzmu – i powinna nas inspirować także i dziś.

Pamięć i refleksja jest jego zdaniem szczególnie ważna dziś, ponieważ Polska znów stoi w obliczu niebezpieczeństw, którym albo zdoła zapobiec – albo cofnie się w rozwoju o dziesiątki lat. Te niebezpieczeństwa to wojna tuż za naszą granicą, która powinna stymulować nasze służby zajmujące się polityką zagraniczną, by prowadziły mądre działania polegające na zacieśnianiu więzów z przyjaciółmi i sojusznikami, a nie szukania napięć i konfliktów. To drugie może prowadzić do osamotnienia Polski na arenie międzynarodowej, co zdarzało się już w historii i bywało zgubne dla naszego kraju.

„Polska racja stanu przegrywa tu z chorą pychą i kompleksami” – mówił Jacek Jaśkowiak.

Drugim niebezpieczeństwem, zdaniem prezydenta, jest system rządów oparty na populizmie.
„Według populistów człowieka można tanio kupić, bezkarnie okłamać, dowolnie zmanipulować” – mówił Jacek Jaśkowiak. – „Populizm ma pełne usta Ojczyzny, Boga, prawdy, prawa, sprawiedliwości, tymczasem faktycznie opiera się na cynicznej propagandzie, ograniczaniu demokracji, zawłaszczaniu praw obywatelskich, korupcji politycznej, dzieleniu ludzi na prawdziwych i nieprawdziwych Polaków, sianiu nienawiści”.

Prezydent przypomniał też, dlaczego oddajemy hołd twórcom Konstytucji 3 Maja.
„Podziwiamy ich za podjęcie próby uzdrowienia chorującej i śmiertelnie zagrożonej Ojczyzny” – mówił. – „A my? Czy zasłużymy na szacunek przyszłych pokoleń? Szanowni Państwo! Czy my – tutaj i obecnie – spróbujemy odzyskać Polskę dla prawdy, zgody i zdrowego rozsądku? To wartości dziś bardzo deficytowe, systematycznie wypierane przez półprawdy, fake newsy, skrajności i światopoglądowe wojenki. Jesienią będziemy mieli ku temu okazję”.

Prezydent podkreślił, że najważniejsze nie są prywatne spory i animozje czy wojenki polityczne, ale polska racja stanu – zwłaszcza teraz, gdy mamy wojnę tuż za granicą Polski. Siła tkwi w jedności, we wspólnocie, a nie osobistych ambicjach, urazach i narzucaniu swojego światopoglądu.

Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, Szkoły Podoficerska Wojsk Lądowych, 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, policji, służby więziennej, straż pożarna oraz Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Dęblina.

Podziel się:

Ostatnio dodane: