Poznań: Światowy Dzień Wścieklizny. Ponad trzysta pokąsanych osób

zdjęcie ilustracyjne fot. suzanne 906, pixabay

28 września obchodzony jest Światowy Dzień Wścieklizny i z tej okazji Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przypomniała, że choroby odzwierzęce nadal są poważnym problemem. Ile osób ucierpiało z powodu wścieklizny?

– Wścieklizna jest nieuleczalną, śmiertelną chorobą wirusową o ostrym przebiegu, której można zapobiegać poprzez szczepienia. Zaliczana jest do chorób odzwierzęcych, tzw. zoonoz – wyjaśnia Cyryla Staszewska, rzeczniczka prasowa PSSE w Poznaniu. – Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu rejestruje i monitoruje przypadki styczności i narażenia na wściekliznę oraz liczbę osób, którym podano szczepienia przeciwko tej chorobie. Najwięcej zgłoszeń przypada w okresie letnim.

Od stycznia do 31 sierpnia tego roku w Poznaniu i powiecie poznańskim pokąsane zostały 304 osoby, w tym 6 podczas pobytu za granicą. Szczepieniom przeciwko wściekliźnie poddano 89, w tym 6 osób w tych krajach, gdzie doszło do pokąsania.

W większości przypadków pogryzienia spowodowane były przez psy – 43, w tym 1 w Meksyku i 1 w Gruzji. 32 razy ukąszenia spowodowały koty, w tym 1 w Grecji i 1 w Turcji, a 2 razy małpy, na Gibraltarze i w Indonezji. Sanepid odnotował też 6 ugryzień przez lisa, ale bez naruszeń skóry, jedynie kontakt ze śliną, 2 przez wiewiórkę i pojedyncze przez jenota, konia, nietoperza i kunę.

Podziel się: