Poznań widziany z góry, z ulicy Piekary fot. Sławek Wąchała

Poznań: Stypendia dla twórców kultury przyznane

50 przedstawicieli poznańskiego środowiska kultury otrzyma wsparcie w formie stypendiów twórczych. Miasto przeznaczyło na ten cel 200 000 złotych.

Specjalny program stypendialny został uchwalony w czerwcu przez Radę Miasta Poznania w ramach pakietu pomocowego dla środowiska kultury “Poznań Wspiera”.

– Pragnę podziękować komisji oceniającej za sprawną pracę nad tak dużą liczbą wniosków. Uchwalając program stypendialny, Rada Miasta Poznania kierowała się chęcią jak najszybszej pomocy dla osób z związanych z poznańskich środowiskiem kulturalnym, które w wyniku epidemii utraciły źródła utrzymania. Liczymy, że ta trudna sytuacja w końcu się zmieni, ale na razie kultura jest jedną z najbardziej dotkniętych epidemią dziedzin życia. Dlatego będziemy rozważać kolejne możliwości jej wsparcia – deklaruje Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta.

Uchwała komisji stypendialnej została niezwłocznie przekazana Prezydentowi Miasta Poznania, wraz z uzasadnieniem. Czytamy w nim między innymi, że “za kluczowe uznano dwa komplementarne kryteria: indywidualne straty wywołane przez obostrzenia pandemiczne oraz dorobek artystyczny/aktywistyczny. Komisja starała się ponadto uwzględnić aplikacje osób pozostających dotąd poza systemem stypendiów i nagród. Członkom komisji zależało również na tym, by pomoc trafiła do osób reprezentujących różne dyscypliny, środowiska oraz pokolenia”.

– Mamy nadzieję, że efektem naszej pracy będzie realne wsparcie osób znajdujących się aktualnie w najtrudniejszej sytuacji finansowej lub życiowej. Pragniemy jednocześnie wyrazić pogląd, że podobna pomoc – angażująca w redystrybucji środków publicznych zarówno instytucje kultury, jak i sektor pozarządowy – będzie konieczna także w kolejnych miesiącach. Szeroko pojęty sektor kreatywny jest bowiem jedną z kluczowych ofiar reżimu pandemicznego, a zgoda na dalszą prekaryzację tego sektora oznacza negatywne i dalekosiężne skutki dla społecznego dobrostanu – mówi w imieniu członków komisji jej przewodniczący, prof. Waldemar Kuligowski.

– W imieniu władz miasta zaakceptowałem bez żadnych uwag werdykt komisji stypendialnej, który moim zdaniem uwzględnia naszą intencję wsparcia reprezentantów wszystkich możliwych do wsparcia w tej procedurze grup zawodowych. Ogromne zainteresowanie programem stypendialnym świadczy o trudnej sytuacji środowiska kultury. Jeśli epidemia nadal będzie mocno wpływać na sytuację twórców, będę wspierał ideę podobnego programu stypendialnego także w 2021 roku – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Stypendia w wysokości 4000 złotych otrzymali:

Małgorzata Bartosik,
Bogusław Biegowski,
Jan Czapliński,
Jakub Czechowicz,
Katarzyna Danel,
Sebastian Dembski,
Mikołaj Dziamski,
Krzysztof Fabiański,
Michał Fetler,
Paula Głowacka,
Adam Gołębiewski,
Dorota Grobelna,
Iwona Hossa-Derewecka,
Aleksandra Juchacz,
Jan Kiernicki,
Ula Kijak,
Krzysztof Kłos,
Anna Kochnowicz,
Julia Kosek,
Tomasz Koszewnik,
Jakub Królikowski,
Maria Krześlak-Kandziora,
Małgorzata Kuzdra,
Jakub Lemiszewski,
Magdalena Mellin,
Martyna Miller,
Dawid Misiorny,
Piotr Nerlewski,
Maria Ornaf,
Malwina Paszek,
Piotr Piasecki,
Hubert Pilarski,
Monika Piotrowska,
Paulina Piórkowska,
Barbara Prądzyńska,
Magdalena Priebe,
Max Psuja,
Izabela Rekowska,
Wojciech Sokolnicki,
Jadwiga Subczyńska,
Piotr Tatarski,
Antonina Tosiek,
Łukasz Trusewicz,
Jarosław Alicja Uwarow,
Kseniya Vysotskaya,
Katarzyna Wąsowska,
Hubert Wińczyk,
Katarzyna Wojtczak,
Joanna Tekla Woźniak,
Maciej Zakrzewski.

UMP, el

Dodaj komentarz

avatar