Poznań: Strzały i huk tłuczonego szkła w centrum miasta

ćwiczenia grupy realizacyjnej fot. policja Poznań

Takie odgłosy w śródmieściu, zwłaszcza z opuszczonego budynku, mogą przerazić. Na szczęście nie była to potyczka wrogich gangów, ale ćwiczenia policjantów z tzw. „Grupy Realizacyjnej, czyli Referatu Interwencyjnego Wydziału Sztab Policji KMP w Poznaniu.

Specyfika ich pracy wymaga nieustannych szkoleń, nabywania nowych umiejętności i udoskonalania tych już posiadanych. W ostatnich ćwiczeniach udział brali również policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu. Ich wspólnym celem było rozpoznanie zagrożenia i obezwładnienie napastnika – a wszystko to pod czujnym okiem instruktorów strzeleckich.

Scenariusz zakładał, że w jednym z mieszkań wielopiętrowego budynku jest uzbrojony napastnik, a celem policjantów jest jego zatrzymanie. Pierwsi na miejsce przyjechali funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu, którzy byli najbliżej w rejonie. To oni sprawdzili teren na zewnątrz budynku, a następnie weszli do środka. Tam dokładnie przeszukali każde z pomieszczeń, aby ustalić, gdzie znajduje się napastnik.

Po kilku minutach do akcji przyłączyli się policjanci z Grupy Realizacyjnej. Mundurowi szybko wymienili się informacjami i przystąpili do działania. Mężczyzna zabarykadował się w jednym z pomieszczeń, funkcjonariusze musieli więc użyć ciężkiego sprzętu, aby dostać się do środka. Po pokonaniu dwóch par drzwi obezwładnili napastnika.

„Na początku zawsze trzeba rozpoznać zagrożenie, zidentyfikować cel i podjąć decyzję adekwatną do sytuacji” – informują wielkopolscy policjanci. Podkreślają, że zawsze trzeba liczyć się z koniecznością niezaplanowanego rozwoju sytuacji – i użycia broni palnej. Nie wiedzą przecież, kim jest przeciwnik, czy na przykład nie jest pod wpływem środków psychoaktywnych albo alkoholu – a działać trzeba szybko i zdecydowanie, bo w sytuacjach ekstremalnych nie ma czasu na czekanie.

Podczas takich szkoleń policjanci nie tylko uczą się taktyki i techniki interwencji pod okiem instruktorów, ale również zaufania do siebie, komunikacji i pracy zespołowej. Bo podczas interwencji muszą mieć pewność, że obok jest wsparcie drugiego policjanta. Jak zgodnie twierdzą – właściwe szkolenie jest gwarancją skuteczności i bezpieczeństwa.

Źródło: KMP Poznań

Podziel się: