100-lecie Związku OSP fot. UMWW

Poznań: Strażacy-ochotnicy świętowali 100-lecie Związku OSP (ZDJĘCIA)

Msza święta, kwiaty na grobie gen. Taczaka, capstrzyk i pamiątkowy medal dla marszałka Marka Woźniaka. Tak wyglądały wojewódzkie obchody 100-lecia Związku OSP RP Oddział Wielkopolska im. gen. Stanisława Taczaka.

Uroczystości odbyły się 19 grudnia i rozpoczęły mszą świętą w kościele pw. św. Wojciecha na Wzgórzu św. Wojciecha. Po niej strażacy i goście przeszli do grobu generała Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Obchody zwieńczył okolicznościowy capstrzyk.

– Nie byłoby bezpieczeństwa Wielkopolski bez strażaków ochotników – mówił marszałek Marek Woźniak podczas uroczystości. – Bez waszej codziennej pracy i troski o to, by mieszkańcy Wielkopolski, byli bezpieczni. W tak wielu aspektach tego pojęcia. Bo przecież to nie tylko zdarzenia związane z pożarami. To coraz częstsze interwencje dotyczące skutków katastrof klimatycznych i ekologicznych. To wiele pracy przy zdarzeniach drogowych a ostatnio również działania w związku z pandemią, podczas której udział strażaków ochotników był bardzo widoczny i niezwykle potrzebny w sytuacji poważnego kryzysu opieki zdrowotnej w Polsce, również w Wielkopolsce. Bardzo chciałem podziękować za ten codzienny wysiłek, za narażanie zdrowia, za tę niezwykłą aktywność i pomoc wszędzie tam, gdzie jest konieczna.

Marszałek dodał również, że z budżetu samorządu województwa co roku przeznaczane są środki na zakupy sprzętu dla OSP i dzięki temu udało się kupić ponad 200 lekkich pojazdów ratowniczo-gaśniczych. A w ramach nowego budżetu unijnego dla Wielkopolski będą prowadzone negocjacje z Komisją Europejską, mające na celu zabezpieczenie środków na zakup potrzebnych pojazdów średniej wielkości.

Druh Eugeniusz Grzeszczak, prezes zarządu Oddziału Wielkopolskiego Związku OSP RP dodał, że w tym roku wielkopolskie OSP otrzymały ze środków marszałkowskich 3 miliony złotych, dzięki którym dla 150 jednostek kupiono pompy wysokiej wydajności, agregaty prądotwórcze oraz zestawy do ratownictwa medycznego.

Prezes wspomniał też o roli strażaków podczas Powstania Wielkopolskiego przy okazji zbliżającej się 103. rocznicy wybuchu powstania.
– Udokumentowana jest znacząca rola Ochotniczych Straży Pożarnych w dziele odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił. – Znany i doceniany jest udział strażaków, na czele z pierwszym jego dowódcą gen. Stanisławem Taczakiem, w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim.
Dzisiejszym uroczystym capstrzykiem chcemy oddać hołd wszystkim bohaterom, którzy udanym powstaniem włączyli Wielkopolskę w granice II Rzeczypospolitej.

W Wielkopolsce funkcjonuje 1800 jednostek OSP zrzeszających blisko 100 tys. druhów ochotników. Samorząd Województwa Wielkopolskiego w latach 2012-2021 udzielił prawie 26 mln zł dotacji na zakup lekkich samochodów pożarniczych. 7,5 mln zł było warte wsparcie zakupów sprzętu specjalistycznego, który trafił do ponad 600 jednostek.

Źródło: UMWW

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze