nowe samochody dla straży miejskiej fot. UMP

Poznań: Straż miejska dostała nowe radiowozy. I nowy sprzęt

Cztery nowe samochody z wyposażeniem, dzięki któremu strażnicy będą mogli efektywniej pomagać osobom nietrzeźwym i potrzebującym zwierzętom. Zakup samochodów sfinansowano z budżetu miasta.

Uroczyste przekazanie nowych radiowozów do poszczególnych referatów odbyło się na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania.
– Cztery samochody, które trafiły do straży miejskiej, to największy zakup w ciągu ostatnich 5 lat – mówił Waldemar Matuszewski, komendant Straży Miejskiej Miasta Poznania. – Strażnicy pracując na terenie miasta muszą się jakoś przemieszczać. Nowe radiowozy pozwolą nam szybko reagować na zgłoszenia mieszkańców oraz wspomogą patrole poznańskich ulic.

– Straż miejska każdego roku przyjmuje około 70 tys. zgłoszeń od mieszkańców – podkreślił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Bez dobrego wyposażenia trudno byłoby jej wykonywać swoje obowiązki. Działania w terenie to esencja pracy strażników. Cieszę się, że udało się wesprzeć ich nowymi pojazdami. Na pewno nie są to ostatnie zmiany. Sukcesywnie staramy się wzmacniać straż miejską. Służy to mieszkańcom, a także poprawie porządku i bezpieczeństwa.

Nowy pojazd trafi m.in. do strażników z Referatu Interwencyjno-Drogowego, którzy zajmują się pomocą nietrzeźwym. Auto posiada specjalistyczne wyposażenie, przeznaczone do przewozu takich osób. W okresie jesienno-zimowym samochód służyć będzie także do pomocy osobom w kryzysie bezdomności (które trzeba czasem przetransportować do ośrodka pomocy, schroniska lub do szpitala). Identyczne samochody wykorzystywane są jako ambulansy w ratownictwie medycznym.

Specjalistyczny, elektryczny radiowóz przeznaczony do transportu zwierząt otrzymają także strażnicy Ekopatrolu. O tym, jak taki pojazd jest potrzebny, świadczą liczby. Do 30 września dyżurni poznańskiej straży miejskiej przyjęli do realizacji 57 209 zgłoszeń mieszkańców, z czego aż 7258 dotyczyło zwierząt – zarówno tych żyjących na wolności (jak np. dziki, ptaki, lisy, jeże, nietoperze) czy domowych (psów, kotów, świnek morskich i innych małych stworzeń), jak i gospodarskich oraz egzotycznych. Samochód został odpowiednio wyposażony.

Ważnym zadaniem, realizowanym przez strażników dzielnicowych, jest współpraca z radami osiedli. Interwencje, na prośbę mieszkańców, dotyczą m.in. nieprawidłowo zaparkowanych samochodów, osób bezdomnych, pozostawionych wraków czy czystości i porządku – zarówno terenów rekreacyjnych, jak i wokół budynków mieszkalnych, w tym także dzikich wysypisk śmieci. Nowe radiowozy osobowe zostaną skierowane do Referatów Jeżyce i Grunwald. Zastąpią wysłużone już dwa samochody, które niebawem zakończą służbę w barwach Straży Miejskiej Miasta Poznania. Auta pomogą w realizacji oczekiwań lokalnej społeczności.

– Strażnicy miejscy otrzymali pojazd, który jest bardzo potrzebny na terenie Jeżyc. Nowy samochód przyczyni się do jeszcze lepszego patrolowania naszych ulic. Na pewno wspomoże straż miejską, która dba o porządek na terenie naszego osiedla – mówi Anna Wilczewska, radna miejska i osiedlowa z Jeżyc.

Obecnie straż miejska ma do swojej dyspozycji 34 samochody (4 z nich są już wysłużone i powoli wycofywane z eksploatacji), w tym 2 elektryczne. Do tego dochodzą 31 rowery i 4 motocykle.

Źródło: UMP

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze