Poznań: Straż miejska apeluje o niedokarmianie dzików

dziki
I nie tylko o niedokarmianie, ale też o pilnowanie swoich śmietników i szczelności ogrodzeń posesji, a także nie wyrzucanie odpadów żywnościowych. Bo to właśnie przyciąga dziki w pobliże ludzkich siedzib.

Problem dzików obecnych w mieście narasta i wielu poznaniaków, nie tylko tych mieszkających pod lasem, skarży się na stałe sąsiedztwo całkiem sporych stad dzików. Zdarza się, że zwierzęta bywają agresywne. Tymczasem sami jesteśmy sobie winni – bo to beztroskie dokarmianie zwierząt sprawia, że zwierzęta trzymają się ludzkich siedzib traktując je jako źródło żywności.

Strażnicy miejscy zwracają uwagę, że dokarmianie zwierząt niekoniecznie musi oznaczać zostawianie dla nich pożywienia celowo i świadomie. Dokarmianiem będzie też wyrzucanie resztek żywności poza przeznaczonymi do tego pojemnikami, brak dbałości o szczelność ogrodzeń posesji, co umożliwia dzikom dostanie się do pojemników na śmieci. Będzie nim także pozostawianie opadłych owoców i niezebranych warzyw. Wiele osób, mimo licznych apeli przyrodników i ekologów, karmi ptaki chlebem zostawiając resztki pieczywa w lasach albo nad brzegami zbiorników wodnych. To także przyciąga dziki.

„Dokarmiane zwierzę szybko przyzwyczaja się do sytuacji, w której ma łatwy dostęp do pożywienia” – ostrzegają strażnicy miejscy. – „Wystarczy raz pozostawić pożywienie, a będzie stale przychodziło w to miejsce wraz z całą rodziną. Dzikie zwierzęta są w mieście, bo ludzie przyzwyczaili je do karmienia, dlatego konieczne jest zaprzestanie dokarmiania jakichkolwiek zwierząt, zarówno celowe, jak i przypadkowe”.

Poza tym, jak radzą strażnicy, nie należy zbliżać się do dzików, które pojawiają się na terenach zabudowanych, a już na pewno nie głaskać młodych i nie próbować karmić z ręki. Na widok dzików nie krzyczeć, ale rozmawiać donośnym głosem, a spacerując z psem zachowywać szczególną ostrożność i trzymać go zawsze na smyczy, bo to atakujący i szczekający pies może być przyczyną szarży dzika.

SMMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: