Extinction Rebellion protest Głogowska fot. Extinction Rebellion

Poznań: Strajk Kobiet i Extinction Rebellion blokują Głogowską

“Blokujemy ul. Głogowską przy Dworcu Zachodnim” – poinformowali działacze z Extinction Rebellion. Jadący Głogowską w stronę centrum mogą mieć problemy z przejazdem.

Extinction Rebellion zapowiadał dziś blokady w mieście od 93.30 do 16.00 nie podając wcześniej konkretnych lokalizacji. Ostatecznie okazało się, że zablokowana będzie Głogowska i to tam stanęli działacze z wielkim bannerem z napisem “Siła w ręce kobiet”. Wcześniej blokowali ulicę Królowej Jadwigi na wysokości Serafitek.

Dla nas, aktywistów działających w ruchu Extinction Rebellion pierwszorzędnym tematem zawsze jest kryzys klimatyczny, jednak nie możemy biernie patrzeć, kiedy łamane są podstawowe prawa człowieka” – wyjaśniali działacze Extinction Rebellion w zapowiedzi protestu. – “Dlatego łączymy siły i we współpracy z Strajk Kobiet Poznań w piątek 20.11 po raz kolejny wychodzimy na ulicę i… blokujemy“.

Aktywistki przesłały także oświadczenie, czego żądają od mediów i władzy:
MÓWCIE PRAWDĘ o kryzysie klimatycznym. Potrzebujemy działać teraz.

MÓWCIE PRAWDĘ o strajkach i protestach, które od blisko trzech tygodni płyną przez całą Polskę, wzbierającą pokojową falą. W największych miastach i najmniejszych wioskach, na zachodzie i na wschodzie. Mówcie prawdę o skali tych wydarzeń. Nie kłamcie, że na strajki przychodzi „kilkadziesiąt osób”. Nie kłamcie, że jest tam tylko młodzież. Na ulicach są już wszyscy, młodzi i starzy, którzy walczą o podstawowe prawa kobiet. Tym razem nie stworzycie swojej równoległej i zakłamanej rzeczywistości. Ludzie już się obudzili i sami bardzo dobrze widzą co się dzieje na naszych ulicach. Rewolucja już tutaj jest, a ludzie nie przestaną walczyć. Rewolucja jest kobietą.

MÓWCIE PRAWDĘ o aborcji, zgodnie z międzynarodowo przyjętym konsensusem naukowym. Za Amnesty International Polska:
„Zgodnie z międzynarodowym prawem dotyczącym praw człowieka, każdy ma prawo do życia (począwszy od urodzenia), prawo do prywatności, prawo do zdrowia, prawo do równości i niedyskryminacji oraz jednakową ochronę na mocy prawa, a także prawo do bycia wolnym od przemocy i tortur lub innych form znęcania się.
Amnesty International uznaje dostęp do bezpiecznej aborcji za niezbędny element zapewniający ochronę każdego z tych praw.
Prawa człowieka są uniwersalne, niepodzielne i wzajemnie powiązane. Oznacza to, że prawa seksualne i reprodukcyjne, w tym prawo do aborcji, mają fundamentalne znaczenie dla pełnej realizacji wszystkich innych praw człowieka”.

Protestujący przepuszczają tramwaje, ale kierowcy muszą korzystać z objazdu przez ulicę Śniadeckich.

el

3 2 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze