Poznań: Strajk Kobiet dziś z hasłem „Ręce precz od Nauczycieli”

Strajk Kobiet dzień ósmy
Uczestnicy Strajku Kobiet na placu Wolności będą dziś protestować w obronie nauczycieli. Później przejdą przed siedzibę kuratora oświaty.

Wszystko z powodu nocnego oświadczenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, w którym możemy przeczytać o nakazie dla kuratorów, by sprawdzili, czy nauczyciele nie nakłaniali uczniów do udziału w manifestacjach Strajku Kobiet. „Jeżeli potwierdzi się, że niektórzy nauczyciele namawiali uczniów do udziału w protestach lub sami brali w nich udział, powodując zagrożenie w czasie epidemii i zachowując się w sposób uwłaczający etosowi ich zawodu, będą wyciągnięte konsekwencje przewidziane prawem” – grozi MEN.

„Ministerstwo Edukacji Narodowej nakazuje kuratorom przekazanie danych o uczniach, nauczycielach i dyrektorach szkół, którzy brali udział w manifestacjach” – czytamy w zaproszeniu na protest. – „Kuratorzy rozesłali dyrektorom odpowiednie tabelki, w które powinni wpisać dane „złych nauczycieli”. Nie pozwolimy na prześladowanie nauczycieli. Solidarność naszą bronią!”.

Wcześniej już minister Przemysław Czarnek zapowiedział, że wyciągnie konsekwencje wobec uczelni wyższych, które wprowadziły godziny rektorskie na czas odejścia kobiet od stanowiska pracy albo w jakikolwiek inny sposób wspierają Strajk Kobiet. Zagroził im obcięciem dotacji i grantów na badania naukowe. Jak zauważyli w odpowiedzi rektorzy największych polskich uczelni, jest to działanie niezgodne z prawem, bowiem granty i dotacje powinny być przyznawane wyłącznie po ocenie merytorycznej, a nie politycznej, projektu badawczego oraz uczelni, w której ma być realizowany.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: