Strajk Kobiet - Polka Niepodległa fot. S. Wąchała

Poznań: Strajk Kobiet, czyli Polka niepodległa

Pod hasłem “Polka niepodległa” kilkaset osób wyruszyło na spacer z placu Wolności przez centrum Poznania. Wszyscy szli, żeby pokazać, że sprawa wolności i praw kobiet to sprawa całych rodzin.

Tym razem w spacerze wzięli udział nie tylko poznaniacy, ale też przedstawicielki Strajków Kobiet z Puszczykowa, Lubonia, Mosiny i Kórnika, a także przedstawiciele Obywatelskiej Reformacji Laickiej oraz Wielkopolskiego Kongres Kobiet.

Organizatorzy przypomnieli, że ponownie spotykają się na placu Wolności nie dlatego, że chcą, ale dlatego, że muszą z powodu decyzji rzędu, które godzą w prawa kobiet. A kobiety chcą same decydować o swoich ciałach i żyć w państwie, które będzie szanować ich prywatność, wolność i ich prawa.

Magdalena Kossakowska z Obywatelskiej Reformacji Laickiej mówiła, że obecność na placu jest ważna, by rząd i kościół katolicki wiedzieli, że kobiety nie ustąpią i nie zrezygnują. Lajkowanie na portalach społecznościowych na pewno nie wystarczy.
– Jeszcze nikt sobie nie wywalczył wolności na Facebooku! – ostrzegała

Kossakowska przypomniała też, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie jest zgodny z Konstytucją, wbrew temu, co twierdzi rząd, tylko jest narzędziem zabrania wolności kobietom i gestem ustępstwa wobec kościoła katolickiego. A ile jest wart kościół i jego nauki o moralności – można sobie było obejrzeć w filmach braci Sekielskich i – ostatnio – w reportażu TVN24 “Don Stanislao” o kardynale Stanisławie Dziwiszu.
– Dlatego powinniśmy być tutaj przynajmniej raz w tygodniu i bronić naszej wolności – podsumowała. – I dlatego hasło naszego marszu to “Polka niepodległa”!

Uczestnicy przeszli spacerem tradycyjnie przez centrum miasta. W marszu wzięło udział kilkaset osób.

el

2.2 6 votes
Oceń artykuł
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze