schody ruchome i winda, Kaponiera

Poznań: Stowarzyszenie “Otwarte ramiona” apeluje o uruchomienie wind

Chodzi o 23 windy działające na przystankach komunikacji miejskiej. MPK poinformowało o ich wyłączeniu ze względu na zagrożenie koronawirusem. Członkowie stowarzyszenia uważają, że windy powinny działać normalnie.

MPK 6 listopada poinformowało, że od 9 listopada windy na przystankach zostaną wyłączone “z uwagi na rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa i wzrost liczby zachorowań”.

Decyzja wzbudziła ogromne oburzenie poznaniaków, bo wielu osobom, zwłaszcza tym z ograniczonymi możliwościami poruszania się albo matkom z dziećmi w wózkach uniemożliwi dostanie się na przystanek. A takich miejsc jest sporo w mieście – na przystankach komunikacji miejskiej mamy aż 23 windy, i to na przystankach najczęściej odwiedzanych, będących też głównymi punktami przesiadkowymi: między innymi na Moście Dworcowym, Dworcu Zachodnim, rondzie Kaponiera oraz na przystankach Os. Lecha, Piaśnicka-Rynek i Piaśnicka-Kurlandzka.

Dlatego stowarzyszenie “Otwarte Ramiona” postanowiło wystosować wniosek do MPK i prezydenta Poznania, by windy ponownie zostały uruchomione.

Rozumiemy, że obecny czas pandemii jest dużym wyzwaniem i wymaga niejednokrotnie szczególnych rozwiązań, jednak nie może być usprawiedliwieniem dla wykluczenia komunikacyjnego, z którym będziemy mieli do czynienia w tym przypadku” – napisali członkowie stowarzyszenia. – “Zaproponowane bowiem rozwiązanie jest dyskryminujące dla wielu grup społecznych – dla osób z niepełnosprawnościami, dla matek z dziećmi czy dla osób starszych. Wyłączenie z użytku wind oznacza dla nich brak dostępu do komunikacji miejskiej, a więc brak możliwości swobodnego funkcjonowania i realizacji podstawowych potrzeb.

Uważamy, że mając na uwadze dobro wszystkich mieszkańców, powinni Państwo zmienić wydaną decyzję i podjąć inne środki, mające na celu zapewnić bezpieczeństwo sanitarne podczas korzystania z infrastruktury przystankowej, tak aby Miasto Poznań było przyjazne dla wszystkich osób je zamieszkujących”.

Stowarzyszenie zwróciło się też, w trybie dostępu do informacji publicznej, o podanie ekspertyz i opinii, które skłoniły władze MPK do wydania takiej decyzji.

Mat. pras., el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze