Stołówka dla fifnych owadów fot. UMP

Poznań: Stołówki dla owadów zapylaczy

“Stołówka dla fifnych owadów” – taką nazwę nosi akcja miasta, w ramach której w ogródkach 18 przedszkoli oraz 12 szkół podstawowych wysiane zostaną rośliny pyłko- i nektarodajne. Obok powstaną hotele dla owadów.

– W przygotowanych przez miasto “Tytkach dobroci dla owadów” znajdują się mieszanki nasion wieloletnich roślin pyłko- i nektarodajnych, które kwitną od maja do października. Dzięki temu owady przez cały okres swojej aktywności będą miały zapewniony pokarm – mówi Joanna Jajus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.

W ogródkach szkół i przedszkoli biorących udział w akcji stanie też 35 hoteli dla owadów, czyli domków z trzciny, bambusowych rurek, pustych w środku łodyg, suchego drewna, desek oraz szyszek, które zapewnią im schronienie przed deszczem i miejsce do rozmnażania.

Akcji w terenie będzie też towarzyszyć akcja informacyjna. Podczas niej dzieci dowiedzą się, dlaczego owady są takie ważne, jak można o nie dbać i jak im zapewnić pokarm.

– Zachęcamy również mieszkańców Poznania do tworzenia przydomowych rabat z roślinami przyjaznymi owadom. Możemy wykorzystać np. lawendę, nagietek, kocimiętkę, cynie, dalie i nachyłek oraz zioła – oregano, tymianek, bazylię. Takie kompozycje nie tylko pomogą owadom, ale także pięknie przyozdobią nasze tarasy, balkony czy ogródki – dodaje dyrektor Joanna Jajus.

Akcja “Stołówka dla fifnych owadów” odbywa się w ramach realizowanego od 2019 roku miejskiego programu “Poznań dla pszczół”. W mieście stoi już 136 domków dla owadów: w parkach, na terenie ogródków działkowych i przy POSUM.

UMP

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze