Pomnik J. Piłsudskiego 1 fot. UMP

Poznań: Stolica Wielkopolski będzie mieć pomnik Piłsudskiego

Stanie u zbiegu ulicy Karola Libelta i alei Niepodległości, a jego autorem będzie Zbigniew Mikielewicz. Kiedy? Jeszcze nie wiadomo. Najpierw trzeba będzie zebrać 2 mln zł na jego budowę.

Inicjatorem budowy pomnika marszałka jest Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. I to właśnie on oszacował koszty budowy pomnika na 2 mln zł oraz ogłosił konkurs na projekt pomnika.

W sądzie konkursowym zasiedli: prof. ASP dr hab. Jan Tutaj – artysta rzeźbiarz, przewodniczący sądu; Joanna Bielawska-Pałczyńska – Miejska Konserwator Zabytków; wiceprzewodnicząca zespołu ds. wznoszenia pomników na terenie miasta Poznania; Piotr Libicki – plastyk miejski, pełnomocnik prezydenta ds. estetyki miasta; Jędrzej Stefan Oksza-Płaczkowski – Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu, przedstawiciel wnioskodawcy.

Konkurs podzielony był na dwa etapy. Do pierwszego zgłoszono 33 opracowania studialne, a spośród nich sąd konkursowy wyłonił finałową trójkę. Ogłoszenie wyników poprzedziła debata publiczna poświęcona pracom złożonym w konkursie – ostatecznie za najlepszą uznano koncepcję autorstwa Zbigniewa Mikielewicza. “Postać marszałka wyłania się z monolitycznego bloku szwedzkiego granitu. Pomimo wyraźnej zadumy, w której jest pogrążony Piłsudski, jego poza sugeruje, że mamy do czynienia z osobą dynamiczną, gotową w każdej chwili podjąć działanie” – czytamy w opisie pracy.

– Doceniliśmy subtelnie narysowaną ideę, umiar w doborze środków wyrazu i zastosowaną syntetyczną formę artystyczną przedstawioną przez autora w pierwszym etapie konkursu. Propozycja złożona w drugim etapie nie spełniła jednak naszych oczekiwań. Mimo to zdecydowaliśmy się zarekomendować ją do realizacji, zalecając jednocześnie autorowi powrót do koncepcji z pierwszego etapu – powiedział prof. Jan Tutaj, przewodniczący sądu konkursowego.

Zdobywca I wyróżnienia, rekomendowanego do realizacji przez sąd konkursowy, otrzyma 12 tys. zł. Przyznano także dwa równorzędne wyróżnienia II stopnia w wysokości 6 tys. zł. Otrzymali je Marcin Smosna oraz Jan Graczyk. Fundatorem nagród było Miasto Poznań.

Wymiary pomnika zaproponowane w pierwszym etapie to 3.8 metrów wysokości i 1.9 na 1.9 metra u podstawy. By wpisał się w otoczenie, konieczne będzie inne zagospodarowanie terenu w najbliższej okolicy pomnika. Jego najbliższe otoczenie zostanie utwardzone płytami i kostką granitową przedzielonymi wąskimi pasami zieleni.

UMP, el

1 1 vote
Oceń artykuł
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze