Pomnik J. Piłsudskiego 1 fot. UMP

Poznań: Stolica Wielkopolski będzie mieć pomnik Piłsudskiego

Stanie u zbiegu ulicy Karola Libelta i alei Niepodległości, a jego autorem będzie Zbigniew Mikielewicz. Kiedy? Jeszcze nie wiadomo. Najpierw trzeba będzie zebrać 2 mln zł na jego budowę.

Inicjatorem budowy pomnika marszałka jest Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. I to właśnie on oszacował koszty budowy pomnika na 2 mln zł oraz ogłosił konkurs na projekt pomnika.

W sądzie konkursowym zasiedli: prof. ASP dr hab. Jan Tutaj – artysta rzeźbiarz, przewodniczący sądu; Joanna Bielawska-Pałczyńska – Miejska Konserwator Zabytków; wiceprzewodnicząca zespołu ds. wznoszenia pomników na terenie miasta Poznania; Piotr Libicki – plastyk miejski, pełnomocnik prezydenta ds. estetyki miasta; Jędrzej Stefan Oksza-Płaczkowski – Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu, przedstawiciel wnioskodawcy.

Konkurs podzielony był na dwa etapy. Do pierwszego zgłoszono 33 opracowania studialne, a spośród nich sąd konkursowy wyłonił finałową trójkę. Ogłoszenie wyników poprzedziła debata publiczna poświęcona pracom złożonym w konkursie – ostatecznie za najlepszą uznano koncepcję autorstwa Zbigniewa Mikielewicza. “Postać marszałka wyłania się z monolitycznego bloku szwedzkiego granitu. Pomimo wyraźnej zadumy, w której jest pogrążony Piłsudski, jego poza sugeruje, że mamy do czynienia z osobą dynamiczną, gotową w każdej chwili podjąć działanie” – czytamy w opisie pracy.

– Doceniliśmy subtelnie narysowaną ideę, umiar w doborze środków wyrazu i zastosowaną syntetyczną formę artystyczną przedstawioną przez autora w pierwszym etapie konkursu. Propozycja złożona w drugim etapie nie spełniła jednak naszych oczekiwań. Mimo to zdecydowaliśmy się zarekomendować ją do realizacji, zalecając jednocześnie autorowi powrót do koncepcji z pierwszego etapu – powiedział prof. Jan Tutaj, przewodniczący sądu konkursowego.

Zdobywca I wyróżnienia, rekomendowanego do realizacji przez sąd konkursowy, otrzyma 12 tys. zł. Przyznano także dwa równorzędne wyróżnienia II stopnia w wysokości 6 tys. zł. Otrzymali je Marcin Smosna oraz Jan Graczyk. Fundatorem nagród było Miasto Poznań.

Wymiary pomnika zaproponowane w pierwszym etapie to 3.8 metrów wysokości i 1.9 na 1.9 metra u podstawy. By wpisał się w otoczenie, konieczne będzie inne zagospodarowanie terenu w najbliższej okolicy pomnika. Jego najbliższe otoczenie zostanie utwardzone płytami i kostką granitową przedzielonymi wąskimi pasami zieleni.

UMP, el

42
Dodaj komentarz

avatar
PS
PS

Projekt w gipsie wygląda lepiej niż ten na zdjęciach.

Joanna Magdalena Dudek
Joanna Magdalena Dudek

No… Poznaniowi to on się przysłużył ???

Rob Ostrowski
Rob Ostrowski

A może tak zachęcić do jazdy komunikacja miejska nie podwyższać cen biletów i zostawić ulgi dla uczniów a nie zbierać na durne pomniki, ktore potem stoją obsrane prźez gołębie

Piotr Jęchorek
Piotr Jęchorek

Postawić pomnik naczelnikowi który nie darzył sympatią wielkopolan?.Poznań ma wielu innych bohaterów którym bardziej należy się miejsce na cokole.

Paweł Wasciński
Paweł Wasciński

Zwłaszcza pomnik dezerterewi który Warszawa samotnie zostawił w 1920 i pojechał dymac zydowke do Tarnowa. Nie mój bohater.