stawy Sołacz 3 fot. UMP

Poznań: Stawy sołackie jak nowe! Po odmulaniu

Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania zakończył odmulanie i oczyszczanie największego ze stawów w parku Sołackim. Prace przy czyszczeniu wszystkich czterech zbiorników trwały od 2016 roku.

Prace na stawie w parku Sołackim przeprowadzono metodą refulacji. Uwodniony namuł wypompowano i odprowadzono rurociągami do tymczasowego zbiornika – deponatora zlokalizowanego w parku Wodziczki. Teren, na którym się znajdował, został już przywrócony do stanu pierwotnego i obsiany trawą.

Sposób i termin odmulenia dna stawu został uzgodniony z Radą Osiedla Sołacz. Dzięki wybranej metodzie można było przeprowadzić prace bez konieczności wyłączania z użytkowania terenów parkowych.

Ze stawu wydobyto ok. 8,9 tys. metrów sześciennych uwodnionego namułu (ok. 7,5 tys. po odsączeniu), który został zagospodarowania w sposób zgodny z aktualnymi przepisami i normami w tym zakresie.

Oczyszczanie stawu to nie wszystko. Wykonano także prace towarzyszące. Wyremontowano drewnianą platformę widokową. Usunięto zanieczyszczenia z dna i brzegów stawu. Wymieniono umocnienia skarp oraz uzupełniono opaski faszynowe i narzuty kamienne. Przeprowadzono też prace konserwacyjno – remontowe w obrębie budowli piętrząco-upustowej i kanału upustowego.

Wraz z oczyszczeniem największego akwenu zakończył się ostatni etap renowacji stawów sołackich. Odmulono wszystkie cztery akweny. Prace rozpoczęto w 2016 roku.

Dzięki oczyszczeniu i pogłębieniu stawów, znacząco poprawi się czystość wody w zbiornikach znajdujących się w zabytkowym parku Sołackim. Stawy są zbiornikami zaporowymi, dlatego skazane są na szybką zagładę przez wypełnianie się osadami. Bez interwencji człowieka i oczyszczania z namułów przekształciłyby się w bagnisko.

Przeprowadzone prace przyczyniły się do zwiększenia pojemności retencyjnej Bogdanki oraz stabilizacji poziomu wód gruntowych, poprawiły też zdolność samooczyszczania wód.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze