Stary Marych z maseczką

Poznań: Stary Marych ma już 20 lat!

O urodzinach jednego z najbardziej znanych poznańskich pomników przypomniał dziś Biuletyn Poznań. To już 20 lat, jak Stary Marych stoi u wylotu Półwiejskiej ze swoim rowerem, pozując do zdjęć turystom.

Ale Stary Marych, jako postać, nie pomnik, jest jeszcze starszy, choć w zasadzie określanie wieku w przypadku postaci literackiej pewnie nieco mija się z celem. Ale dla poznańskiego porządku zaznaczmy, że Stary Marych, tak jak jego “ślubna” Frącka oraz szereg innych postaci zostali wymyśleni przez Juliusza Kubla na potrzeby słuchowiska w roku 1983. Słuchowisko było emitowane na antenie Radia Merkury do 31 grudnia 1999, a głosu Staremu Marychowi – mówiącego oczywiście gwarą poznańską – użyczał aktor Marian Pogasz.

Sam pomnik, autorstwa rzeźbiarza Robert Sobocińskiego,mierzący 195 cm i ważący 500 kg, został odsłonięty 21 marca 2001 roku. Powstanie pomnika było wspólną inicjatywą radia Merkury, Gazety Wyborczej, które oprócz samej rzeźby ufundowały też stojący po sąsiedzku zegar. Pomnik odsłonił prof. Stefan Stuligrosz, oczywiście przy pomocy Juliusza Kubla, który później pozował do zdjęć ze swoim bohaterem. Warto dodać, że powstała też specjalna pieśń z tej okazji zatytułowana “Stary Marych”, która podczas otwarcia odśpiewali uczniowie Łejerów.

Pomnik szybko stał się częścią staromiejskiego życia. Podczas każdego finału WOŚP jest oklejany czerwonymi serduszkami, przy okazji demonstracji trzyma transparenty i baloniki, a na początku pandemii został ubrany w gustowną, robiona na szydełku maseczkę. Rada Osiedla Stare Miasto przez kilka lat, podczas osiedlowych festynów, urządzała konkursy na rzut beretem Starego Marycha – z antenką, oczywiście – oraz na przebrania w stylu Starego Marycha. Zawsze okazywało się, że pomysłowość poznaniaków jeśli chodzi o przebrania i interpretacje postaci – nie zna granic!

A na co dzień Stary Marych stoi wytrwale pod zegarem na Półwiejskiej, pozując do zdjęć turystom. Chętnych nawet podczas pandemii nie brakuje.

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze