Poznań: Startuje Chwiałka Volley 2021

Chwiałka Volley 2021 fot. POSiR
15 i 16 maja rozpocznie się siatkarski sezon plażowy. Przez dwa dni poznaniacy będą mogli podziwiać umiejętności zawodniczek i zawodników – bo zawody już odbędą się z udziałem publiczności.

Na boiskach pływalni letniej Chwiałka oraz Piach i Podróże (Oddział Rataje POSiR) zagrają m.in. czterokrotny mistrz Polski, reprezentanci Plus Ligi i Tauron 1. Ligi, pary z polskiego plażowego topu oraz siatkarze z zagranicy. Zawody na żywo będą mogli oglądać kibice – jednak mogą zajmować nie więcej niż 25 proc. dostępnych miejsc. Wstęp jest bezpłatny.

O rozwoju i rosnącym znaczeniu imprezy świadczy tempo, w jakim organizatorzy zapełnili listy startowe.
– Gdy w ubiegłym roku miejsca w zawodach skończyły się w niespełna minutę od otwarcia zapisów, postanowiliśmy w tegorocznej edycji podwoić liczbę zespołów. Mimo to komplet uczestników znów uzyskaliśmy w niespełna 60 sekund – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Rozgrywki zaplanowano w trzech kategoriach – męskiej, żeńskiej i mieszanej. Ze względu na większą obsadę turnieju zawody będą rozgrywane równocześnie po dwóch stronach Warty (Pływalnia Letnia Chwiałka oraz Piach i Podróże na Ratajach). Mecze strefy finałowej odbędą się na Chwiałce.

Rywalizacja rozpocznie się w sobotę, 15 maja o godzinie 8:00, od zawodów męskich. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem w stawce jest Damian Lisiecki, sześciokrotny medalista mistrzostw Polski, w tym czterokrotnie złoty. Wystąpi w parze z dobrze rokującym Marcinem Stachowskim, a zestawienie doświadczenia z młodością może zaprocentować dobrym wynikiem.

Ciekawe połączenie stanowi również para z Gdyni: Mateusz Zięba i Igor Ciemachowski. Pierwszy z nich wrócił właśnie z Sydney, gdzie wraz z Samem Halleyem zwyciężył w Australian Beach Volleyball Tour. Jego obecny partner to stały bywalec poznańskich turniejów, doskonale zaznajomiony z boiskami na Chwiałce.

W stawce nie zabraknie reprezentantów Polskiej Ligi Siatkówki: Adama Lorenca z Cuprum Lubin czy Mateusza Podborączyńskiego z BAS Białystok. Najwyżej sklasyfikowani w rankingu Polskiego Związku Piłki Siatkówki są: Korycki i Lech (Mistrz Polski 2012), Lewicki i Maziarek oraz Lewandowski i Zdybek (Gwardia Wrocław Beach Volleyball).

W niedzielę 16 maja od samego rana do rywalizacji przystąpią panie. Tytułu sprzed roku bronić będzie Paulina Wiśniewska z Wrocławia, która wystąpi z nową partnerką, Małgorzatą Kaczorowską. Wspólnie wygrały zeszłoroczną Plażę Wolności i do Poznania przyjadą z ambitnymi planami.

Przed nimi jednak arcytrudne zadanie: turniej kobiet jest najmocniej obsadzony w historii Chwiałki Volley. Z apetytem na złoto przystąpią do rywalizacji Agnieszka Adamek, zawodniczka Volley Wrocław, liderka plażowego rankingu – wraz z Anetą Kaczmarek. O najwyższe laury powalczą również Aleksandra Gromadowska (wicemistrzyni Polski 2021) i Kinga Legieta oraz Izabela Zackiewicz i Aleksandra Zdon (kolejno 7., 5. i 5. w rankingu PZPS).

Miejscowi kibice będą trzymać kciuki za reprezentantki UAM Poznań – Justynę Kozłowską i Weronikę Antczak, które w ubiegłorocznym finale mistrzostw Polski zajęły czwarte miejsce.

Po zakończeniu rywalizacji w turnieju żeńskim na boiska Piach i Podróże oraz Chwiałka wybiegną pary mieszane. O powtórzenie sukcesu sprzed roku powalczą Monika Gajtkowska z Poznania i Damian Marcjan z Wrześni, a o rewanżu za ubiegłoroczny finał marzą Kamila Płaczek z Jankowa Przygodzkiego i Michał Muszyński z Wilczyna.

W stawce liczyć się będą również Monika Jagła – zawodniczka KS Pałacu Bydgoszcz oraz Marcin Matulis, stały bywalec poznańskich turniejów. W gronie faworytów tradycyjnie trzeba wymienić zespoły z Wrocławia – Paulina Wiśniewska i Marcin Waliński (Ślepsk Malow Suwałki – Plus Liga), Magdalena Piepiórka i Paweł Lewandowski czy Joanna Rejno i Mateusz Bury.

Organizatorzy tradycyjnie przygotowali trofea dla najlepszych zespołów turnieju. W każdej z kategorii zespoły rywalizować będą o 1500 złotych i nagrody rzeczowe. Wśród nich znajdują się między innymi kursy językowe ufundowane przez Profi Lingua, usługi fizjoterapeutyczne, treningi personalne i masaże w studio Przystań-Med oraz uchwyty do piłek od Napiachu.pl. Każdy uczestnik otrzyma atrakcyjny pakiet startowy, w którym znajdzie się między innymi profesjonalna koszulka lub top zawodniczy.

Szczegółowe informacje o zawodach można znaleźć na stronie Chwiałka Volley 2021.

POSiR

Podziel się: