Spotkanie noworoczne u starosty 2 fot. Powiat Poznański

Poznań: Starosta poznański wręczył nagrody

Jan Grabkowski, starosta powiatu poznańskiego, tradycyjnie przy okazji noworocznego spotkania wręczył Nagrody Starosty Poznańskiego, przyznawane co roku wyróżniającym się działaczom i  inicjatorom działań społecznych z terenu powiatu.

W kategorii Inicjatywy Obywatelskie statuetka trafiła do Grażyny Manikowskiej-Krawiec, społeczniczki, pomysłodawczyni i współtwórczyni powstałej w Pobiedziskach Spółdzielczej Izby Pamięci. Kobieta twórcza, organizator m.in. spotkań historycznych pt „Ludzie zwyczajni, a jednak nadzwyczajni”, od lat jest oddana sprawom lokalnym. Na co dzień jest prezesuje Spółdzielni Rolniczo-Handlowej „Rolnik” w Pobiedziskach.

Z kolei stowarzyszenie Roktar otrzymało wyróżnienie w kategorii organizacje pozarządowe. Stowarzyszenie, które od 11 lat działa na terenie Rokietnicy i Tarnowa Podgórnego, założyli rodzice osób niepełnosprawnych. Dziś może ono pochwalić się nowoczesną siedzibą WTZ-ów z licznymi pracowniami. Prowadzona w warsztatach rehabilitacja społeczna ma na celu rozwijanie czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej.

Trzecim laureatem nagrody jest firma Maro z Komornik, producent mebli, który duży nacisk kładzie na odpowiedzialność społeczną. Od kilku lat wspiera fundacje i organizacje charytatywne, ośrodki pomocy, pobliskie szkoły i przedszkola. Współpracuje z fundacjami, wspiera wychowanków domów dziecka oraz lokalne inicjatywy społeczne, kulturalne i sportowe.

Podczas noworocznego przemówienia starosta poznański zapowiedział między innymi oddanie supernowoczesnego bloku operacyjnego w puszczykowskim szpitalu, rozpoczęcie budowy tunelu pod torami kolejowymi w Kobylnicy czy powstanie kolejnych węzłów przesiadkowych.
– Chcemy, aby w tym roku pod naszymi skrzydłami powstał związek transportowy, który uratuje od wykluczenia komunikacyjnego kolejne gminy w Wielkopolsce – mówił Jan Grabkowski. – Choć przywracanie połączeń PKS nie jest naszym zadaniem własnym, to priorytetem i obowiązkiem – jako samorządowców – jest podanie ręki osobom, które nie mają możliwości dojazdu do pracy czy szkoły inaczej jak transportem publicznym. Po dobrych doświadczeniach z Poznańską Koleją Metropolitalną wiemy jak integrować samorządy wokół kolejnej inicjatywy.

W przemówieniu nie zabrakło podsumowania 20-lecia istnienia powiatów.
– To czas kiedy sukcesy mieszały się z różnymi kryzysami, a marzenia przekuwały się w rzeczywistość. A ta z kolei niekiedy zaskakiwała mnie i moich najbliższych współpracowników – mówił starosta poznański – To dobrze, że mogliśmy i nadal możemy odbierać nasz powiat wszystkimi emocjami: niekiedy złością, częściej radością i satysfakcją, ryzykiem, nad którym dominuje olbrzymia determinacja. I od zawsze – odpowiedzialność. Dziś wiele osób ucieka przed nią, bo jest to ciężar, który – chcąc tworzyć coś dla innych – dźwigamy całe życie. Ale wiem też – co jest niezwykle ważne i o czym zdają się, niestety, nie pamiętać ci, którzy podejmują najważniejsze decyzje w tym kraju – że poczucie odpowiedzialności nie może zwalczać niczyjej wolności.

Dziękując swoim współpracownikom starosta zadedykował słowa Wiktora Hugo: „Nic nie tworzy tak przyszłości, jak marzenia”.
– Bądźcie więc nadal niepoprawnymi wizjonerami, którzy nie boją się sięgać po więcej i więcej – zachęcał do podejmowania kolejnych wyzwań w 2020 roku.

PP, el

Dodaj komentarz

avatar