Poznań: Sprzedawcy zniczy zostają. “Zależy nam na tym, by utrzymać handel w tym miejscu”

Władze miasta zdecydowały odpuścić w sporze z kupcami przy dwóch poznańskich cmentarzach. – Zależy nam na tym, by utrzymać handel w tym miejscu – tłumaczy Joanna Żabierek, rzeczniczka prezydenta.

Przypomnijmy, wszystko zaczęło się od pism, które otrzymała część handlujących w pobliżu cmentarzy na Junikowie i Miłostowie. Władze miasta wypowiedziały handlowcom umowy dzierżawy. Powodem wypowiedzenia są względy bezpieczeństwa. Jak właściciele straganów dowiedzieli się z pisma od Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, stragany często zastawiają przejście do bramy. Umowy kupcom z Junikowa zostały wypowiedziane w trybie natychmiastowym, a handlowcy z Miłostowa usłyszeli, że kolejna umowa z nimi nie zostanie podpisana (w praktyce musieliby opuścić te tereny do końca roku).

Handlowcy zapowiadali walkę z decyzja miasta. Podkreślali przy tym, że nikt ich nie informował o tym, że przechodząca obok droga jest pożarowa. Dodatkowo handlowcy zwracali uwagę, że bramę zastawiają najczęściej sezonowi handlowcy z oscypkami i piernikami. Po burzy medialnej władze miasta zdecydowały się na negocjacje z handlarzami, a do ich przeprowadzenia został oddelegowany Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania, który miał znaleźć optymalne rozwiązanie w tej sytuacji.

Jak poinformowało dzisiaj Radio Poznań, miasto wycofało się z pomysłu usuwania handlarzy. – Zależy nam na tym, by utrzymać handel w tym miejscu – tłumaczy Joanna Żabierek, rzeczniczka prezydenta w rozmowie z Radiem. – Zdecydowano, że umowy z kupcami zostaną przekazane w drodze cesji spółce Targowiska, to ona będzie prowadziła dalsze rozmowy z najemcami. Kupcy zostaną zobowiązani do natychmiastowego udrożnienia ciągu komunikacyjnego prowadzącego na teren cmentarza oraz chodnika wzdłuż ulicy Cmentarnej.

Najprawdopodobniej kupcy zostaną zmuszeni do lekkiego przesunięcia swoich stoisk, ale będą mogli dalej handlować w okolicach cmentarza.

Źródło: Radio Poznań

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze