Poznań: SPP na Wildzie. Zmiany na Umińskiego i Garczyńskiego

Umińskiego fot. ZDM
W poniedziałek 17 maja rozpocznie się wprowadzanie zmian w organizacji ruchu na dwóch kolejnych wildeckich ulicach ze względu na Strefę Płatnego Parkowania.Kierowcy tradycyjnie proszeni sa o przeparkowanie samochodów.

Jak informuje ZDM, na ulicy Umińskiego zmieni się kierunek ruchu pojazdów. Będzie tam obowiązywał jeden kierunek ruchu od Sikorskiego do Roboczej. Dwukierunkowy pozostanie krótki fragment ulicy przy zatoce autobusowej.

„Nie dotyczy to rowerów” – zaznacza ZDM. – „Podobnie jak na pozostałych jednokierunkowych ulicach wildeckiej SPP, wprowadzony tu będzie kontraruch rowerowy”.

Samochody przestaną zastawiać chodniki, a zaczną parkować równolegle na jezdni po jej obu stronach. Skończą się więc problemy pieszych z przejściem chodnikiem przy Umińskiego. Skrzyżowania z ul. Sikorskiego, Garczyńskiego i Kosińskiego staną się równorzędne, a ulica Umińskiego stanie się częścią strefy „Tempo 30”.

Jak podkreśla ZDM, już jesienią ruszy remont uwolnionych chodników, na ulicy zaplanowano też nasadzenia zieleni: 47 platanów i ponad 540 krzewów. Będzie to możliwe dzięki zmianie sposobu parkowania i uwolnieniu przestrzeni na chodnikach od samochodów.

Nie zmieni się natomiast kierunek ruchu na ul. Garczyńskiego: będzie można nią przejechać tylko w jedną stronę, od ul. Prądzyńskiego do ul. Umińskiego. Tutaj również wprowadzony będzie kontraruch rowerowy. Ulica zostanie wyłączona z parkowania z powodu konieczności ochrony korzeni drzew.

Prace przy zmianach organizacji ruchu rozpoczną się w poniedziałek, 17 maja i powinny zakończyć tego samego dnia – o ile dopisze pogoda i nie będzie padać.

Kierowcy tradycyjnie proszeni są o przeparkowanie pojazdów poza rejon prac – mają do dyspozycji tymczasowy parking u zbiegu ul. Roboczej i Umińskiego. W czasie prac na obu ulicach będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się, a pozostawione auta zostaną odholowane na koszt właścicieli, co oznacza zapłatę 520 złotych za holowanie, 40 zł za każdą rozpoczętą dobę postoju na parkingu strzeżonym – a także mandat karny wystawiony przez straż miejską.

Nowa organizacja ruchu, w tym sposób parkowania, zacznie obowiązywać bezpośrednio po zakończeniu prac.

ZDM