piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa będzie budować mieszkania w województwach wielkopolskim i lubuskim

Umowa powołania spółki “SIM – „KZN – Zachodni”została dziś uroczyście podpisana w Sali Ziemi na MTP, a sama budowa ruszy w 2022 roku. Inicjatywę prezentował w Poznaniu wicepremier Jarosław Gowin.

– Po pierwsze w Polsce potrzebujemy mieszkań dla rodzin o średnich dochodach, tych, których nie stać na kupno swojego “M” na rynku deweloperskim, ale którzy mogą płacić regularny, rozsądny czynsz – mówił premier o idei SIM. – Po drugie w Polsce potrzebujemy mieszkań dostępnych w Krakowie, Poznaniu i Warszawie, ale także w miejscowościach mniejszych, jak Czarnków, Czempiń czy Świebodzin. W ostatnich latach obserwujemy w Polsce imponujący rozwój budownictwa mieszkaniowego. W 2020 roku oddano do użytku prawie 222 tys. mieszkań, to jest najwyższy wynik od roku 1979. To jest oczywiście powód do zadowolenia, ale z drugiej stronie zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy jednocześnie ogromne braki na rynku mieszkaniowym. Że jeżeli chcemy nadrabiać, coś, co jest obok stanu służby zdrowia chyba główną barierą rozwoju gospodarczego i społecznego, jeśli chodzi o komfort życia, to musimy budować dużo więcej.

Jak jednak podkreślił premier – chodzi nie tylko o ilość, ale też jakość, a przede wszystkim ceny. Bo mieszkań powstaje sporo, ale te budowane przez deweloperów są najczęściej poza zasięgiem finansowym przeciętnej rodziny. Poza tym te mieszkania powstają głównie w dużych miastach, co przyczynia się do wyludniania mniejszych miejscowości.

Program mieszkaniowy to kolejna dziedzina, zdaniem Jarosława Gowina, w której współpraca rządu i samorządów może dać bardzo dobre efekty.
– W przypadku mieszkalnictwa samorządy dysponują gruntami do budowy, kontrolują proces planowania przestrzennego oraz najlepiej znają potrzeby mieszkańców – wyliczał wicepremier. – Zadaniem rządu jest zapewnić odpowiednie przepisy – o co łatwiej – ale także zapewnić wsparcie finansowe.

Jarosław Gowin przytoczył także twarde dane: w roku 2020 liczba mieszkań na 1000 mieszkańców wynosiła w Polsce 391. W Niemczech średnio wynosi 450. Program SIM zakłada, że do końca 2030 roku zostanie osiągnięty poziom 430 mieszkań na 1000 mieszkańców, czyli zbliżenie się do średniej unijnej.

Do tej pory realizacja inicjatyw mieszkaniowych kolejnych rządów kończyła się fiaskiem – aż do czasu powstania SIM. Autorką idei budowy mieszkań na wynajem z umiarkowanym czynszem i drogą dojścia do własności jest wiceminister Anna Kornecka.

– Dlaczego rozwijamy budownictwo społeczno-czynszowe? – mówiła podczas spotkania w Poznaniu. – Dlatego, że od wielu lat w Polsce buduje się mieszkania głównie na rynku komercyjnym, których ceny nieustannie rosną. Brakuje zróżnicowanej oferty mieszkaniowej dla tych osób, które mają zdolność czynszową, ale niekoniecznie mają oszczędności i są w stanie zaciągnąć długoletni, ogromny kredyt mieszkaniowy. Albo inna sytuacja, kiedy w gminie od lat nie buduje się mieszkań ze względu na brak atrakcyjnego finansowania i wsparcia tej inwestycji. A w całej Europie mieszkańcy mają do wyboru szeroki wachlarz możliwości mieszkaniowych, z których mogą wybrać ofertę do siebie dopasowaną. To będą mieszkania społeczne, na wynajem, z opcją dojścia do własności, ale też taką elastycznością: jeżeli nasza sytuacja się zmieni, żebyśmy mogli dopasować ją i nie być przywiązani o wieloletniego zobowiązania kredytowego.

Wiceminister podkreśliła też, że system finansowania inwestycji jest uruchamiany od razu, co daje gminie środki na jej prowadzenie, a także czas na zaplanowanie i zorganizowanie własnego wkładu finansowego.

Wiceminister Grzegorz Piechowiak zwrócił uwagę, że rozwój mieszkalnictwa w gminach przyciągnie też firmy, które chętnie otworzą swoje siedziby tam, gdzie nie będą musiały dowozić pracowników z całej okolicy. Dzięki mieszkaniom będą ich miały na miejscu. Wicewojewoda Maciej Bieniek z kolei przypomniał, że był burmistrzem Obrzycka i doskonale zdaje sobie, jaki olbrzymi i często niewykorzystany potencjał tkwi w samorządach. Ten program część tego potencjału uruchomi i na pewno się uda.

Bartłomiej Druziński, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości, zapewnił, że jest spokojny o sukces projektu.
– Wiem, że w tym regionie kraju szczególnie ceni się ciężką pracę, opartą na dobrej organizacji i konsekwentnej realizacji założonych celów – powiedział.

Jego zastępca Jarosław Pucek zwrócił z kolei uwagę na to, że samorządowcy wielokrotnie zwracali uwagę w stolicy na niedostatki polityki mieszkaniowej państwa. Ten program jest odpowiedzią na to, o czym przez wiele lat mówili.

Do SIM podchodzą z entuzjazmem nie tylko jego twórcy, ale też sami samorządowcy. Jerzy Fabiś, burmistrz Kargowej, zauważył, że SIM stwarza szanse dla ludzi o średnich dochodach. Jeśli czynsze wynosiły 10 – 11 zł za metr kwadratowy, to jest to gwarancja powodzenia tego programu. Z kolei zdaniem Piotr Korytkowskiego, prezydenta Konina, program jest receptą na wyludnianie się miast średniej wielkości, takich jak .

W programie zaplanowano około 1600 mieszkań, które powstaną w 14 gminach. Wbicie łopaty nastąpi w pierwszej połowie 2022 roku, a jak dotąd najbardziej zaawansowane prace nad projektem są w Kępnie oraz Gnieźnie, więc nastąpi to prawdopodobnie tam. Pierwsi lokatorzy dostaną klucze w 2023 i 2024 roku.

Strona głównaBiznes i FinansePoznań: Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa będzie budować mieszkania w województwach wielkopolskim i lubuskim