Poznań: Spacer z okazji 65. urodzin Okrąglaka

28 stycznia 1955 roku został otwarty Powszechny Dom Towarowy “Centrum” (Okrąglak). 1 lutego SARP Poznań zaprasza na dwa spacery z okazji 65. urodzin tego budynku. Spacery poprowadzi prof. Grażyna Kodym Kozaczko z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

Okrąglak – oryginalny budynek projektu wybitnego architekta Marka Leykama był pierwszym budynkiem w Poznaniu wzniesionym z prefabrykowanych elementów. To 8-piętrowy walec, którego serce stanowi obszerna klatka schodowa o średnicy 5 metrów z trzema biegami schodów.

Już w trakcie budowy wzbudzał emocje wśród mieszkańców i lokalnej prasy. Pisano o “najbardziej luksusowym”, “urządzonym z wielkim przepychem” czy “najlepiej wyposażonym” domu towarowym w kraju. Na mieszkańców Poznania spragnionych podstawowych dóbr miało czekać 81 stoisk po brzegi wypełnionych towarami. Plotkowano o trudno dostępnych radioodbiorniku “Syrena”, rowerach “Bałtyk” czy też “impregnowanych płaszczach popelinowowych”.

Na otwarcie Domu Towarowego przybyły tysiące poznaniaków. Brak jakiejkolwiek organizacji i niemożliwy do rozładowania napór ludzi spowodował zdemolowanie stoisk, wybite lustra i szyby oraz interwencję funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej. Dom towarowy został zamknięty następnego dnia na 3 miesiące, by naprawić powstałe podczas otwarcia szkody…

Funkcję domu towarowego budynek pełnił do lat 90. W 2005 roku otrzymał nagrodę Złotego Quadro w konkursie na najlepszy poznański budynek półwiecza 1955-2005. Po gruntownej modernizacji w latach 2011-2012 przeprowadzonej według projektu pracowni RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Architektura + Urbanistyka budynek pełni obecnie funkcje usługowo-biurowe.

W tym roku obchodzimy więc 65. urodziny budynku ikony, symbolu Poznania. Z tej okazji zapraszamy 1 lutego (sobota) na spacery po tym niezwykłym obiekcie. I spacer odbędzie się o godzinie 11.00, II spacer o godzinie 12.30. Niestety, by wziąć w nich udział, trzeba było się wcześniej zapisać mailowo, a chętnych nie brakowało. Mimo to optymiści mogą spróbować wybrać się na któryś z nich – być może ktoś z zapisanych w ostatniej chwili zrezygnował.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze