protest Wolne Media fot. K. Adamska

Poznań: Spacer w obronie wolnych mediów

Od okrzyków “wolne media” rozpoczął się dzisiejszy spacer w proteście przeciwko planowanemu przez rząd PiS podatku od reklam, który uderzy w komercyjne media obecne na polskim rynku. W spacerze wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Do akcji zaprosili poznaniaków Młodzi Nowocześni i poseł Adam Szłapka, szef Nowoczesnej.
– Starszemu pokoleniu przypomniały się czasy PRL – mówiła członkini Młodych Nowoczesnych. – My, młodzi, tych czasów nie pamiętamy, ale teraz boimy się, że zagarniają nam nasza wolność. My chcemy Polski, która jest otwarta i tolerancyjna, w której rząd nie ma wpływu na media.

– Widoczne za mną hasła z TVP to nie są żadne przeróbki, to nie są żadne fejki – mówił kolejny działacz z Młodych Nowoczesnych. – To jest telewizja publiczna, na którą polskie państwo przeznacza corocznie 2 mld zł. One mogłyby być przekazane na bardziej szczytne cele niż propaganda Kaczyńskiego, jak choćby onkologia.

Młodzi politycy zwracali uwagę, że jutro na Węgrzech zostanie zamknięta ostatnia niezależna stacja radiowa, zostaną tylko media prorządowe, a oni nie chcą, by Polska poszła śladem Węgier.
– Wolne media są gwarancją wolności słowa, gwarancją kontroli urzędników państwowych i podstawą demokratycznego systemu – mówili.

O znaczeniu wolności tak dla poszczególnych ludzi, jak i dla mediów mówiła również posłanka Joanna Jaśkowiak.
– Z wolnością słowa związany jest również obowiązek do rzetelnego informowania społeczeństwa o różnych aspektach naszego życia, o różnych poglądach, które w tak dużym społeczeństwie mamy prawo mieć i wyrażać – podkreśliła. – Jeśli chodzi o TVP, to moje zdanie jest znane od dawna. Ja nie uczestniczę i nie zamierzam.

Zdaniem posła Adama Szłapki absolutnie nie można pozwolić rządowi na uciszenie prywatnych, niezależnych mediów.
– Przejęli prokuraturę, próbują przejąć wymiar sprawiedliwości, przejęli władzę ustawodawczą, sejm nie funkcjonuje – wyliczał. – Chcą mieć pełnię władzy. Media są jednym z fundamentów demokracji, media mają służyć rządzonym, a nie rządzącym – to jest fragment uzasadnienia sądu USA w aferze Pentagonu, kiedy wolne media obroniły społeczeństwo amerykańskie przed pewnego rodzaju dyktaturą. I to media wtedy stanęły po stronie prawdy, i to media były tym murem, który ochronił społeczeństwo. Bez wolnych mediów społeczeństwo jest bezbronne, a władza bezkarna. Bez wolnych mediów można łamać wszelkie obostrzenia i zakazy. Można sobie zjeżdżać na nartach, mimo że nie wolno, można chodzić do hoteli, mimo że nie wolno. Można kupić od kumpla za pieniądze publiczne maseczki, mimo że to marnowanie publicznych pieniędzy. Można przejąć bank gangsterskimi metodami, można korumpować i próbować budować spółki na gruncie, który się do tego nie nadaje. Można mieć takie spółki jak Srebrna. Można wysyłać nieumundurowanych funkcjonariuszy z pałami na kilkunastoletnie dziewczyny, które walczą o swoje prawa i to jest hańba! Można zamęczyć człowieka na komisariacie policji i próbować to ukryć, tak jak było z Igorem Stachowiakiem. To wszystko może władza, która jest bezkarna, bo nikt sie o tym nie dowie. Wszystko to, o czym powiedziałem, zdarzyło się w Polsce w ciągu ostatnich pięciu lat. O żadnej z tych spraw nie mielibyśmy pojęcia, gdyby nie wolne media. Każdego z nas, jak tutaj stoimy i protestujemy, mógłby zatrzymać jakiś funkcjonariusz i zawieźć na komisariat, gdyby dostał takie polecenie od swojego przełożonego, i nikt by się o tym nie dowiedział, gdyby nie było wolnych mediów. Dlatego wolne media to nasze “no pasaran”. Nie możemy się zgodzić na ich przejęcie. Nigdy, przenigdy!

Wspólna akcja wszystkich przyzwoitych redakcji była, zdaniem szefa Nowoczesnej, jak bomba atomowa, którą przeraziła polityków. I jest pewien, że wolne media uda się obronić.
– Absolutnie jestem przekonany, że my nie podzielimy modelu węgierskiego, u nas opozycja jest mądrzejsza i mocniejsza – zapewnił. – Ja jestem gorącym orędownikiem, żeby opozycja bardzo mocno współpracowała i zrobię wszystko, żeby tak się stało.

1 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze