Spacer po centrum Poznania. W mieście jest dużo zieleni

Podwórko Taczaka 2 fot. T. Dworek

Czy to w ogóle możliwe? Centrum Poznania wydaje się pozbawione zieleni z wyjątkiem nielicznych skwerów i parków. Ale Archipogotowie pokaże, że zielonych przestrzeni jest znacznie więcej. Tylko są schowane…

Archipogotowie to kolejna edycja programu realizowanego na zlecenie Miasta Poznania. W tym roku fachowcy Archipogotowia pomagają w stworzeniu koncepcji dla przestrzeni wspólnych – podwórek i lokalnych miejsc spotkań w śródmieściu.
– W terenie porozmawiamy o drzewach w mieście i nowych technologiach, przyjrzymy się podwórkom i zastanowimy jak w prosty sposób można je zazielenić, a także zrobimy krótkie badanie wykorzystujące mapę empatii – informuje Agata Biernacik, główna koordynatorka przedsięwzięcia.

Spotkanie poprowadzą lokalne specjalistki od architektury krajobrazu: Magdalena Garczarczyk oraz Aneta Mikołajczyk, które pełnią rolę inspektorek nadzoru terenów zielonych, ale też zaprojektowały kilka parków, rond, skwerów, przestrzeni publicznych, placów zabaw, terenów sportowych i rekreacyjnych, więc mają także praktyczne doświadczenie w takiej działalności. Podczas spaceru po zielonych staromiejskich podwórkach opowiedzą także o retencji i takim planowaniu miejsc wspólnych, by były nie tylko zielone, ale przyjazne dla różnych grup wiekowych i dawały poczucie bezpieczeństwa i rekreacji. Pokażą też na przykładach, jak w trudniej industrialnej przestrzeni można wykreować wspólnym wysiłkiem dobre sąsiedzkie podwórko.

Spacer po staromiejskich podwórkach rozpocznie się w najbliższy piątek o 18:00 przy Św. Marcinie 57. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne obowiązują zapisy: chętni powinni wysłać maila z imieniem i nazwiskiem na adres [email protected]

Aneta Mikołajczyk jest inspektorem nadzoru terenów zieleni w miastach, gdzie wykonuje inwentaryzacje zieleni i ekspertyzy dendrologiczne. W Poznaniu zinwentaryzowała zieleń wzdłuż ponad 200 ulic i przygotowała projekty zieleni na ponad 50 z nich. Ma też na swoim koncie projekty kilka parków, przestrzeni publicznych, placów zabaw, terenów sportowych i rekreacyjnych w całej Polsce.

Magdalena Garczarczyk to wykładowczyni na studiach podyplomowych, nauczycielka, współautorka podręcznika dla szkół kształcących techników architektury krajobrazu. Współautorka lub autorka wielu projektów publicznych terenów zieleni w Poznaniu, konsultacji i badań społecznych dotyczących zagospodarowania terenów zieleni przyulicznej, dostosowania placów zabaw do potrzeb opiekunów i dzieci, ciemnego nieba i innych. Prowadziła także warsztaty w ramach programu „Odmień swoje podwórko” realizowanego przez władze miasta.

ROSM

Podziel się:

Ostatnio dodane: