Sondaż wyborczy w Wielkopolsce. Wygra PiS?

Sejm RP fot. Kancelaria Sejmu Rafał Zambrzycki
Prawo i Sprawiedliwość zgarnie najwięcej mandatów w Wielkopolsce, a za nią uplasuje się KO. Tak wygląda wynik wyborów parlamentarnych 2019 według sondażu dla Wielkopolski.

Sondaż został przeprowadzony dla „Głosu Wielkopolskiego” w ostatnim tygodniu sierpnia we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia. Próba wyniosła 500 respondentów.

I co z niego wynika? Jak podaje „Głos Wielkopolski”, w wyborach do Sejmu w Wielkopolsce wygra Prawo i Sprawiedliwość, przed Koalicją Obywatelską. Próg wyborczy przekroczą także SLD razem z partią Wiosna i Razem oraz PSL.

PiS zdobędzie 38 proc. głosów i może liczyć na 18 mandatów, KO niewiele mniej, bo 35 proc. i 16 mandatów. Lewica już znacznie mniej, bo tylko 13 proc. i 7 mandatów, a PSL 7 proc. i jeden mandat. Poza Sejmem znajdą się Konfederacja – 3 proc., Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy – 3 proc. oraz Skuteczni Piotra Liroya-Marca -1 proc.

Jak wynika z sondażu „Głosu Wielkopolskiego”, ostatnie afery w rządzie nie mają specjalnie przełożenia na prognozowany wynik wyborów – a mówimy przecież o Wielkopolsce, która zawsze była uważana za bastion Platformy Obywatelskiej. Jak widać – to się zmienia.

Prognozowane poparcie dla PiS jest takie samo jak w maju podczas wyborów do PE, co oznacza, że poparcie dla PiS w regionie utrzymuje się na stałym poziomie. Niewątpliwe wpływ mają tu kandydaci tacy jak Jadwiga Emilewicz, którzy nie kojarzą się z partią w tym najgorszym „betonowym” wydaniu.

Skąd jednak taki spadek notowań PO? Z pewnością nie bez wpływu są podziały, które nastąpiły po majowych wyborach do PE. Wtedy PO startowała razem z Nowoczesną, SLD i PSL. Niestety, sojusz nie trwał długo, jest też widoczny w działaniach nawet na szczeblu samorządowym, mimo deklarowanej szerokiej współpracy także po wyborach. To na pewno nie buduje zaufania wyborców do partii. A tezę tę potwierdza też prognozowany wynik PSL i Lewicy.

Głos Wielkopolski, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: