„Poznań solidarny z dzikami” – protest w centrum Poznania

Locha fot. Jerzy Strzelecki
Nieco w cieniu WOŚP, Fundacja Viva! organizuje jutro protest przeciwko odstrzeleniu dzików. Mieszkańcy powinny się przygotować na możliwe kolejne utrudnienia, tym razem w okolicach Kupca Poznańskiego.

– Od 12 stycznia do końca lutego myśliwi mają prowadzić masowy, skoordynowany odstrzał dzików, w tym ciężarnych samic. Eksterminację dzików w związku z wirusem ASF w Polsce, po rekomendacji PZŁ , nakazał minister środowiska Henryk Kowalczyk. Zginąć ma nawet 210 tys. tych zwierząt, a resort domaga się ograniczenia populacji do minimum. Eksperci nie pozostawiają na pomyśle suchej nitki – masakra dzików na polowaniach zbiorowych nie powstrzyma ASF, a wręcz może zawlec wirusa dalej na zachód od Wisły. Problemem nie są bowiem dziki, ale człowiek – brak kontroli nad wdrażaniem programu bioasekuracji w Polsce oraz intensywne polowania zwiększające migrację zarażonych dzików i ryzyko roznoszenia wirusa przez myśliwych – tłumaczy przyczyny organizacji protestu Malwina Malinowska.

– Zgoda Ministerstwa Środowiska na wymordowanie dzików jest skrajnie szkodliwą i nieodpowiedzialną decyzją polityczną. Od początku walki z ASF popełniany jest kardynalny błąd – próba zwalczenia wirusa przez intensywny odstrzał dzików, przy jednoczesnym zaniedbaniu programu bioasekuracji chlewni. Ta strategia od trzech lat przynosi dokładnie odwrotny skutek – lawinowego przyrostu ognisk wirusa i ekspansji epidemii na zachód – dodaje Malinowska.

Protest odbędzie się w niedzielę 13 stycznia o 14.00 na ul. Półwiejskiej koło pomnika Starego Marycha. Organizatorami są Viva! Akcja dla zwierząt Poznań, Poznaniacy Przeciwko Myśliwym oraz Na Pomoc Dzikom.

Podziel się:

Ostatnio dodane: