Poznań: Składanie wniosków do Kawki Bis jeszcze tylko do końca marca!

kontrole dronem smog 2 fot. straż miejska
Poznaniacy, którzy chcieliby w tym roku wymienić system ogrzewania bardziej przyjazny środowisku, maja czas jeszcze do 31 marca, by złożyć wniosek w programie Kawka Bis.

Przypomnijmy, że uczestnicy programu Kawka Bis otrzymują dofinansowanie do wymiany starego pieca na ogrzewanie bardziej ekologiczne: gazowe, elektryczne albo oparte na odnawialnych źródłach energii w postaci pomp ciepła czy instalacjach fotowoltaicznych. Na ten cel w 2021 roku miasto przeznaczyło aż 10 mln złotych, a od tego roku mieszkańcy mogą dostać dotację w wysokości 100 proc. kosztów brutto wymiany takiego pieca. Jedna osoba może dostać nawet 15 tys. zł – jeśli zainstaluje odnawialne źródła energii. Jest też możliwość wystąpienia o dofinansowanie nawet jeśli się nie dysponuje wkładem własnym.

Celem programu Kawka Bis jest stopniowa eliminacja starych, najbardziej zanieczyszczających powietrze, pieców, w których spalany jest węgiel, drewno czy brykiety. Dzięki temu zmniejszy się emisja zanieczyszczeń, powstających na skutek palenia w piecach.

Warto pomyśleć o wymianie pieca zawczasu, ponieważ od 2023 roku za posiadanie starego pieca bez atestów będzie groziła grzywna w wysokości 5 tysięcy zł. Stare piece CO będą musiały być wymienione do końca 2023 roku, a piece kaflowe – do 2025.

Wnioski o dofinansowanie można kierować listownie lub za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) do 31 marca. Można je także składać osobiście w siedzibie Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska przy ul. Gronowej 22a, 61-655 Poznań (w poniedziałki w godz. 7:30 – 17:00, od wtorku do piątku – w godz. 7:30 – 15:30), a także w siedzibach Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 i ul. Stanisława Małachowskiego 10 (od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 – 13:00).

O przyznaniu dotacji decyduje kolejność zgłoszeń kompletnych wniosków. Rozliczenie musi nastąpić do 31 października 2021 roku.

Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdują się na stronie miasta. Informacji udzielają także pracownicy Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska pod numerami telefonu: 61 878 4053, 61 878 40 61 i 61 878 40 68 oraz pod adresem mailowym: [email protected].

UMP

Podziel się: