wystawa Odkrywamy średniowieczny Poznań fot. UMP

Poznań: Skarby znalezione pod Starym Rynkiem

Zdjęcia i opisy znalezisk, które odkryli archeolodzy podczas prac na Starym Rynku można podziwiać na wystawie “Odkrywamy średniowieczny Poznań”. Jest ona zamontowana na ogrodzeniu wykopalisk.

Trwają wyprzedzające badania archeologiczne przed planowaną modernizacją płyty Starego Rynku, które dostarczą bezcennych informacji o funkcjonowaniu średniowiecznego Poznania. Prace, prowadzone koło domków budniczych i Ratusza, potrwają do wiosny 2021 roku. Na ich efekty będzie trzeba jeszcze chwilę poczekać, jednak już teraz przechodnie mogą podziwiać rezultaty poprzednich wykopalisk prowadzonych w tym rejonie przez Muzeum Archeologiczne 5 lat temu.

Na ogrodzeniu obecnej strefy prac zamontowano 20 plansz przedstawiających zdjęcia i opisy niezwykłych artefaktów. Wśród zabytków uwagę zwraca bogato zdobiony diadem turniejowy, monety, plomby towarowe oraz wykonane z kości i poroża przybory do gier.

– Oprócz znalezisk wyjątkowych, takich jak ozdoby i dewocjonalia, w przestrzeni rynku natrafiliśmy także na liczne przedmioty związane z życiem codziennym mieszkańców średniowiecznego Poznania. Wśród nich można wymienić klucze, kłódki, noże – niektóre z zachowanymi drewnianymi oprawami – oraz narzędzia: świder z drewnianą rączką czy młotek. Te ostatnie mogą stanowić pozostałość działających na rynku i w okolicy warsztatów rzemieślniczych – mówi Kateriny Zisopulu-Bleja z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Artefakty prezentowane na wystawie pochodzą z trzech wykopów archeologicznych z 2015 roku. Zlokalizowane one były między Ratuszem a kamienicami otaczającymi Rynek, między Pałacem Działyńskich a Wagą oraz w północnej części ul. Jana Baptysty Quadro, obok pomnika Bamberki.

– Wystawa “Odkrywamy średniowieczny Poznań” to szansa, aby poznać, chociaż część tajemnic, jakie do niedawna skrywał pod powierzchnią Stary Rynek- mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Dzisiaj, wyciągnięte na światło dzienne, sfotografowane i opisane przedmioty wykorzystywane przez ówczesnych ludzi pozwalają nam uzupełnić wiedzę o ich życiu codziennym i historii naszego miasta. To świetna plenerowa ekspozycja, dlatego gorąco zachęcam do jej obejrzenia, szczególnie teraz, kiedy muzea są zamknięte.

UMP

5 2 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze