Garbary, Wielka fot. ROSM

Poznań: Siedmiopiętrowy budynek na Garbarach? Staromiejscy radni są przeciw

Narożnik Garbar i Wielkiej, od strony starego koryta Warty, zostanie zabudowany – ma tam stanąć siedmiopiętrowy budynek. Miasto porozumiało się z deweloperem. Jednak to porozumienie nie do końca podoba się Radzie Osiedla Stare Miasto.

Jak poinformowała “Gazeta Wyborcza”, taka zabudowa stała się możliwa, ponieważ deweloperowi Vinci Immobilier Polska i miastu udało się porozumieć w sprawie zamiany działek. Miało to nastąpić już w ubiegłym roku, jednak stronom nie udało się porozumieć co do terenów do zamiany – deweloper ostatecznie nie wszedł w posiadanie terenu przy ulicy św. Wawrzyńca, którym miasto było zainteresowane.

Teraz do zamiany doszło, a deweloper jest już właścicielem sąsiednich działek, u wylotu ulicy Mostowej, gdzie działa prywatny parking. To, zdaniem władz miasta, daje szansę na spójne zagospodarowanie całego zaniedbanego kwartału i odtworzenie ładu przestrzennego. Miasto w zamian otrzyma nieruchomość w rejonie ulicy Straży Ludowej na Podolanach, gdzie powstanie zbiornik retencyjny. Dzięki niemu skończą się podtopienia na tym terenie, które występowały po każdych większych deszczach, ponieważ nie było gdzie odprowadzać wód opadowych. Dostanie także 560 tys. zł, bo o tyle właśnie działka przy Garbarach jest więcej warta niż ta przy Straży Ludowej.

Warto dodać, że w 2019 r. dla tej działki zostały wydane warunki zabudowy, zgodnie z którymi można tam wybudować nawet siedmiopiętrowy budynek z garażem podziemnym i cześcią handlowo-usługową na parterze.

Samą zamianę negatywnie zaopiniowała jednak Rada Osiedla Stare Miasto.
“Tu staromiejscy radni konsekwentnie stoją na stanowisku, że żadne miejskie grunty nie powinny być zbywane, gdy na danym terenie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego” – napisał Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący rady, w mediach społecznościowych. – “To gwarancja lepszego od „warunków zabudowy” wkomponowania nowej inwestycji w miejską tkankę”.

Radni czasami czynią wyjątki, ale są to wyjątki naprawdę szczególne, jak sprawa przekazania Uniwersytetowi Artystycznemu budynków Starej Papierni przy ulicy Szyperskiej.
“W przypadku zamiany z deweloperem miejskich działek przy skrzyżowaniu Garbar z ulicą Wielką staromiejscy radni mieli sporo wątpliwości, wskazując na konieczność przeprowadzenia najpierw przetargu, a nie zamiany działek z deweloperem, zwłaszcza że spółka Vinci po raz drugi podchodzi do tej transakcji” – pisze radny Dworek. – “Najpierw w zamian za działkę przy Garbarach deweloper oferował grunty przy ul. Św. Wawrzyńca z przeznaczeniem na skwer przy swoim osiedlu, a następnie w lutym działki na Podolanach przy ul. Straży Ludowej. Działki na Podolanach przeznaczone mają być na budowę zbiornika retencyjnego, porządkującego sytuację wodną rozlewającej się rzeczki Bogdanki. Okazuje się jednak, że działki te w trakcie opiniowania przez radnych nie były jeszcze własnością dewelopera, a posiadał on umowę przedwstępną na ich zakup”.

Staromiejscy radni mają także inne wątpliwości – choćby o obsługę komunikacyjną lokali na parterze, w tym kawiarni i sklepów, bo takowe zostały przedstawione na wizualizacjach. Nie chcą, żeby powtórzyła się sytuacja z budynkiem przy ulicy Mostowej.
“Dwa lata temu przed inwestycją deweloperską przy ul. Mostowej/Dowbora-Muśnickiego radni zwrócili uwagę na brak zaplecza dla lokali znajdujących się przy torach tramwajowych” – przypomniał radny. – “Wówczas uzyskali zapewnienie dewelopera, że to miejsce na kancelarie prawne bez konieczności dostaw towarów. Życie pokazało, że to nie adwokaci mają tam swoje siedziby, a Żabka, do której towary codziennie dostarczane są z naruszaniem przepisów o ruchu drogowym i niszczeniem miejskiej infrastruktury”.

Innym przykładem ustępstw wobec deweloperów jest teren dawnego szpitala przy ulicy Szkolnej, gdzie miało zostać otwarte centrum senioralne, a jak dotąd deweloper część gruntu sprzedał, wyciął drzewa i zburzył pozostałości dawnej willi Hipolita Cegielskiego. Centrum senioralne natomiast nie powstało tam do dziś.

Podpisanie aktu notarialnego zamiany gruntu przy Garbarach na grunt przy Straży Ludowej zaplanowano na przełomie maja i czerwca.

5 1 vote
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze