Poznań: Seniorzy rządzą miastem! Jaśkowiak: „miasto jest w dobrych rękach”

Senioralni Poznań fot. UMP

Prezydent Jacek Jaśkowiak w sobotnie południe przekazał poznańskim seniorom klucze do bram miasta. Przez cały październik to seniorzy będą nim rządzić – i będzie się działo! Tygodnie pełne warsztatów, wykładów i drzwi otwartych.

– Z wielką radością przekazuję dziś te klucze – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Państwa doświadczenie i wiedza są najlepszą gwarancją, że miasto jest w dobrych rękach. Dziękuję za państwa liczne pomysły i inicjatywy, które wprowadzamy w Poznaniu, a z których czerpią już inne miasta w całej Polsce. Dziękuję również za odpowiedzialne podejście do szczepień. Poznańscy seniorzy i seniorki wiedzą doskonale, jak ważne jest zdrowie!

Podczas uroczystego otwarcia rozdano certyfikaty akcji „Miejsce Przyjazne Seniorom” promującej kawiarnie, sklepy czy instytucje, które szczególnie wspierają najstarszych poznaniaków. W tym roku dyplomy otrzymały: Wielkopolskie Centrum Fizjoterapii, Fundacja Młyn Wsparcia oraz Dom Bretanii.

Wręczono także nagrodę „Najlepszy Przyjaciel Seniorów” – tym razem trafiła ona do Marii Nowickiej, byłej poznańskiej radnej, bardzo zaangażowanej w działania na rzecz starszych mieszkańców stolicy Wielkopolski. Wyróżnienia otrzymali również: Romuald Grząślewicz, wieloletni kierownik Sceny na Piętrze, Dorota Obarewicz, kierownik Zespołu Dziennych Domów Pomocy oraz Henryk Magdziarek, prezes zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów.

Po części oficjalnej wszyscy goście mogli podziwiać 15-metrowy napis „Senioralni. Poznań” ułożony z wrzosu. Seniorzy i seniorki zabrali rośliny na pamiątkę, a część kwiatów została również przekazana do poznańskich domów pomocy społecznej. Ich podopieczni zasadzą je w swoich ogrodach.

– Czas pandemii daje się nam wszystkim we znaki, dlatego w tym roku stawiamy przede wszystkim na kondycję i zachęcamy do zadbania o formę i zdrowie – mówił Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych. – Dlatego po części oficjalnej partner tegorocznej edycji inauguracji,Trener Senioralny, zaprasza m.in. na marsz nordic walking Wartostradą.

Marsz nordic walking oficjalnie rozpoczął Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W związku z trwającą epidemią koronawirusa cykl, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie nieco krótszy niż zazwyczaj. Mimo to w programie znalazło się ponad 100 wydarzeń – to m.in. wykłady, warsztaty, aktywności i drzwi otwarte przygotowane we współpracy z partnerami: instytucjami, uniwersytetami, organizacjami pozarządowymi. Część wydarzeń odbędzie się stacjonarnie, część – online.

Będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych (np. wzroku i słuchu) czy wysłuchać wykładów na temat profilaktyki zdrowotnej. W tym roku będą one poświęcone między innymi szczepieniom przeciwko covid-19, zasadom udzielania pierwszej pomocy czy lekom bez recepty. W programie znalazły się również warsztaty z fizjoterapeutami dla osób z bólami kręgosłupa, warsztaty dietetyczne oraz treningi pamięci. Odbędzie się też spotkanie na temat rynku pracy dla osób starszych, będzie się można również poradzić adwokatów w kwestiach spadku, testamentu, darowizny czy asertywności konsumenckiej, a policjanci przypomną o podstawowych zasadach związanych z bezpieczeństwem osobistym. W programie są również lekcje języka angielskiego i hiszpańskiego.

Nie zabraknie propozycji dla tych, którzy chcą podnieść swoje kompetencje cyfrowe. Biblioteka Raczyńskich zapewni kurs komputerowy, który umożliwi planowanie miejskich podróży z wykorzystaniem internetu. Centrum Inicjatyw Senioralnych zaprosi na spacer cyfrowy, podczas którego seniorzy dowiedzą się m.in., jak bezpiecznie korzystać z zasobów internetu, a także biletomatów PKP oraz MPK, sprawdzą, jak działa paczkomat oraz system Poznańskiego Roweru Miejskiego.

„Senioralni” tradycyjnie będą też zachęcać do spacerowania zakamarkami naszego miasta – w programie znalazły się tematyczne oprowadzania po muzeach i spacery („Poznań pod okupacją”, „Śladami kin przedwojennego Poznania”). Wśród wydarzeń są propozycje koncertów, recitali, spotkań muzycznych i senioralnych śpiewanek, a Teatr Nowy zaprosi na trzydniowe warsztaty teatralne przygotowane z myślą o seniorach.

W trakcie „Senioralnych” będzie można liczyć na zniżki m.in. w grotach solnych, centrach medycznych i teatrach. Dostępne będą również porady telefoniczne dotyczące zagadnień związanych z emeryturą i rentą, których udzielać będą eksperci ZUS.

Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Źródło: UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: