Galeria w Bramie fot. M. Muth

Galeria w Bramie przy ulicy Garbary 47 zaprasza na wernisaż kolejnej wystawy fotografii. Tym razem będzie ona poświęcona sąsiadom z fyrtla, a dodatkowymi atrakcjami będzie koncert akordeonowy i performance wideo Teatru pod Fontanną.

Na wystawie znajdziemy portrety osób, które codziennie mijają się na ulicy, spotykają w sklepach, przysiadają obok siebie na ławkach – a wszystko to na Garbarach lub w ich najbliższej okolicy. Wystawa jest zwieńczeniem autorskiego projektu fotograficznego Marcina Mutha, fotografa z Manufaktury Obrazów, pracowni fotografii działającej na Garbarach. Ale przedsięwzięcie ma także ważne społeczne przesłanie.

Autor zrealizował serię studyjnych sesji portretowych nie tylko mieszkańców i przedsiębiorców z Garbar, ale także podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy Zielone Centrum. Projekt w założeniu ma mieć aspekt zarówno terapeutyczny dla podopiecznych domu, jak i integracyjny dla osób na co dzień związanych z Garbarami.

Ośrodki tego typu jak Zielone Centrum, są różnie postrzegane: osoby z widoczną niepełnosprawnością swoją odmiennością wprowadzają w uporządkowany obraz świata lęk i dyskomfort. Wystawa pokazuje, że ludzie z problemami zdrowotnymi także są częścią społeczności. Czy autorowi uda się „oswoić” w ten sposób temat niepełnosprawności?

Wernisaż wystawy zaplanowano na 16 października o godzinie 14.00. Będzie muzyka: na akordeonie zagra Teofil Pawłowski, szerzej znany jako Teofil z Katowic, ale zakorzeniający się na poznańskim Starym Mieście. Będzie można obejrzeć performance wideo Teatru pod Fontanną, grupy teatralnej prowadzonej przez Janusza Stolarskiego i Pawła Nygę. Będzie słodki poczęstunek, stoliki z kolorowankami dla dzieci i planszówkami dla starszych.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach rewitalizacji społecznej Fyrtla Garbary, przy wsparciu finansowym Miasta Poznania, we współpracy z Centrum Inicjatyw Lokalnych Startownia Staromiejska i pod patronatem Rady Osiedla Stare Miasto.

Źródło: ROSM