Poznań: Samolot NATO krąży nad miastem!

AWACS Ławica fot. PL Ławica
– Co samolot NATO robi nad Poznaniem? – takie pytania dostaliśmy od naszych użytkowników, gdy po raz kolejny nad miastem przeleciał samolot typu AWACS.

Maszyna leciała bardzo nisko i trudno było jej nie zauważyć. Doskonale był widoczny jej charakterystyczny talerz, który służy do monitorowania przestrzeni powietrznej, różniący ją już na pierwszy rzut oka od samolotów pasażerskich. Była też od nich znacznie głośniejsza.

Ale dlaczego latała nad Poznaniem? Wiadomo tylko tyle, że wystartowała z Ławicy, co potwierdziło lotnisko – i że są to ćwiczenia wojskowe. Jego obecność nad Poznaniem może mieć związek z ćwiczeniami Astral Knight 2020 organizowanej nad krajami bałtyckimi, o których informowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Mają one na celu doskonalenie procedur związanych z nadzorem nad przestrzenią powietrzną, a biorą w nich udział samoloty bojowe z kilku krajów, między innymi z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, samoloty transportowe, wczesnego ostrzegania i właśnie kontroli powietrznej AWACS.

Celem tych ćwiczeń jest doskonalenie międzynarodowej współpracy w powietrzu. Scenariusz obejmuje między innymi działania wojenne w przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, przechwytywanie samolotów, które naruszyły przestrzeń powietrzną, ćwiczenie procedur obowiązujących w przypadku utraty łączności radiowej i współpraca z cywilną kontrolą lotów.

el

Podziel się: