Poznań: Są komputery dla szkół!

komputery dla szkół 2 fot. UMP
Firmy, instytucje i osoby prywatne wspierają poznańskich uczniów. Dzięki darczyńcom kolejnych 50 komputerów trafi do uczniów umożliwiając im naukę.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej szkoły i przedszkola cały czas pozostają zamknięte z powodu pandemii koronawirusa. Nie zwalnia to jednak z pracy uczniów i nauczycieli. Znowelizowane przepisy określają zasady kształcenia na odległość. Zdalna nauka wymaga odpowiedniego sprzętu komputerowego i dostępu do internetu. Nie wszyscy poznańscy uczniowie i uczennice posiadają urządzenia niezbędne do nauki.

W marcu zapotrzebowanie na sprzęt (komputery stacjonarne, laptopy i tablety) zgłoszone przez poznańskie placówki do Wydziału Oświaty wyniosło 2 224 sztuki. Do tego dochodzi mobilny dostęp do internetu w liczbie 329 sztuk.

Ministerstwo Cyfryzacji zadeklarowało, że przekaże Miastu Poznań na zakup sprzętu 100 tys. zł. Kwota ta jest niewystarczająca i umożliwi zakup tylko 33 laptopów dla 25 szkół. W tej sytuacji miasto zabezpieczyło dodatkowo z rezerw kwotę 1 miliona złotych. Pieniądze przekazane do 62 szkół podstawowych umożliwią zakup kolejnych 333 laptopów. No i na szczęście są jeszcze firmy i prywatni darczyńcy, którzy też oferują pomoc.

– Wiele firm oraz osób prywatnych zgłosiło się do nas w celu przekazania sprzętu komputerowego dla najbardziej potrzebujących uczniów. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za okazane wsparcie i szybką reakcję – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Do dziś zgłosiło się około 20 firm, instytucji i osób prywatnych, chcących pomóc. Darczyńcy zaoferowali chęć ofiarowania blisko 100 komputerów. Liczba sprzętu, który został przekazany szkołom do tej pory przekroczyła już 50 sztuk. To głównie laptopy, ale też komputery PC i all-in-one. Kolejne transfery są w trakcie uzgodnień.

Wydział Oświaty wspólnie z Biurem Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania zachęcającą firmy i osoby prywatne do nieodpłatnego przekazywania wyposażenia informatycznego szkołom, w ramach akcji „Każdy komputer się przyda”. Potencjalni ofiarodawcy zgłaszają do Wydziału Oświaty chęć przekazania sprzętu. Następnie urzędnicy kontaktują się z konkretną placówką, która wcześniej zgłosiła niedobór takiego urządzenia. Ostatecznie firmy i osoby prywatne finalizują sprawę darowizny sprzętu z daną szkołą. Przekazywaniem komputerów dla uczniów lub nauczycieli zajmuje się konkretna placówka.

Akcja rozpoczęła się na początku kwietnia i już od pierwszych dni cieszyła się zainteresowaniem osób prywatnych i firm, chcących przekazać sprzęt komputerowy. Do udziału w akcji zgłosili się dotychczas: Sonalake, Egnyte, Talex, Arvato, Fundacja Książka Polska, Franklin Templeton, Pracuj.pl, Integris, Apollogic, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, R22, Pracownicy firmy Sii, Piotr Jurgielewicz, Mateusz Rutkowski, PricewaterhouseCoopers Polska, Nordcloud, CenturyLink, Encke Media, Carlsberg.

– Dzięki pomocy Wydziału Oświaty UMP otrzymaliśmy 10 komputerów, za które bardzo dziękujemy- mówi Beata Owczarzak, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3 w Poznaniu. – Sprzęt użyczymy dzieciom i młodzieży, którzy mają problemy z dostępem do wyżej wymienionych urządzeń. Liczymy, że wsparcie, które otrzymaliśmy, przyczyni się do polepszenia warunków nauki i pomoże w tych trudnych czasach naszym uczniom.

Każdy, kto chciałby wesprzeć małych poznaniaków w dążeniu do wiedzy – nadal może to zrobić. Informacje dla chcących pomóc znajdują się na stronie Wydziału Oświaty.

UMP, el

Podziel się: