Poznań: Są już pierwsze drzewa na Rynku Łazarskim

Rynek Łazarski, pierwsze drzewa fot. UMP
Pierwsze nowe drzewa można zobaczyć już na skwerze Kazimierza Nowaka – a to dopiero początek. Docelowo na rynku będzie ich 51, nie licząc drobniejszych roślin.

Jednak w pierwszym etapie nasadzeń pojawi się 21 drzew, bo proces podzielono na dwa etapy, zgodnie ze sztuką ogrodniczą. Wszystko po to, by zapewnić im jak najlepsze warunki do przyjęcia i wzrostu. Będą to przede wszystkim klony polne, klony pospolite oraz sofory japońskie. Pomiędzy nimi zostaną posadzone krzewy i kwitnące byliny.

– Rynek Łazarski będzie czymś więcej, niż tylko targowiskiem – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Na Łazarzu powstanie przyjazna, wielofunkcyjna przestrzeń, której mieszkańcy i mieszkanki tej okolicy naprawdę potrzebują. Dzisiejsze nasadzenia to dopiero pierwszy etap – docelowo ma tam rosnąć 51 drzew, w których cieniu wszyscy poznaniacy będą mogli odpocząć i przyjemnie spędzić czas.

Kolejnych 30 drzew zostanie posadzonych w drugim etapie prac, bezpośrednio wokół targowiska i pod okalającymi rynek kamienicami. Celowo zaplanowano to na jesień, ponieważ na tym terenie wciąż trwają prace budowlane przy konstrukcji zadaszenia hali targowej, a także prace ziemne. Mogłoby dojść do uszkodzenia roślin, a samo ich posadzenie utrudniłoby wiele prac.

– Wiosną planujemy nasadzenia z bylin, traw i krzewów takich jak np. lilak Meyera, irga, berberys czy krzewuszka – mówi Małgorzata Kubica, rzecznik prasowy budowlanej spółki Skanska. – Nasadzenia nowych drzew to nie jedyne działania związane z ochroną zieleni w rejonie rynku. Już w połowie lutego 2020 z pobliskiego skweru im. K. Nowaka przesadziliśmy 12 zdrowych klonów i śliw. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu zostały przewiezione do parku Kasprowicza. W podobny sposób zadbaliśmy o około 1200 krzewów (berberysów, róż, dereni, tawuł, jałowców, sosen górskich i ogników). Większość z nich – około tysiąca roślin – również trafiła do parku Kasprowicza, na skwery w sąsiedztwie hali Arena. Około 500 krzewów ozdobiło teren wokół poznańskich przedszkoli.

UMP

Podziel się: