Marlena Maląg, Michał Zieliński, Włodzimierz Owczarczyk fot. WUW

Poznań: Rządowe wsparcie dla Wielkopolski

Ponad 182 mld w całym kraju, z czego 20 mld zł w Wielkopolsce. Tyle wyniosło rządowe wsparcie dla przedsiębiorców na ratowanie miejsc pracy w czasie pandemii koronawirusa.

Na wsparcie dla Wielkopolski przeznaczono 11 proc. wszystkich środków pomocowych i – jak przekonywali dziś w Poznaniu minister pracy i rodziny Marlena Maląg, wojewoda Michał Zieliński i wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk – przyniosło to wymierne efekty.

W czasie pandemii ponad 182 mld zł zostały przeznaczone na ratowanie miejsc pracy – z czego do Wielkopolski trafiło 20 mld zł. To 11 proc. z puli środków, które zostały przekazane na ten cel. Dowodem na skuteczność tego rządowego wsparcia jest stopa bezrobocia – w Wielkopolsce wynosi ona tylko 3,7 proc.

– Pokazuje to, że te działania, które są podejmowane przy wsparciu rządowym, przede wszystkim przyczyniają się do tego, że Wielkopolska nadal jest liderem, jeżeli chodzi o sytuację gospodarczą w tym trudnym czasie – podkreśliła minister Marlena Maląg. I przypomniała, że dodatkowo ponad 50 PKD zostało objętych wsparciem w ramach świadczenia postojowego, zwolnienia ze składki ZUS, wsparcia z tarczy finansowej oraz wsparcia w postaci mikropożyczek.

– Jako wojewoda wielkopolski jestem dumny z tego, że tak wiele przedsiębiorstw w tym okresie pandemii bardzo dobrze daje sobie radę – mówił wojewoda Michał Zieliński. – Niewątpliwie zasługa w tym jest pakietów pomocowych, tarczy antykryzysowych, które są stosowane przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Od początku uruchomienia rządowego programu antykryzysowego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął 7 mln wniosków o pomoc z tarczy. Do tego czasu wypłacono 30 mld zł, z czego w samej Wielkopolsce ta pomoc wyniosła ponad 2,5 mld zł. 2 mld zł to pomoc wynikająca ze zwolnienia z opłacania składek, a ponad 550 mln złotych zostało przeznaczonych na świadczenia postojowe.

Wiceprezes ZUS zwrócił uwagę, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych w czasie pandemii nie tylko przekazuje przedsiębiorcom środki finansowe, ale także stara się jak najbardziej ułatwić im kontakt z ZUS, umożliwiając na przykład elektroniczne składanie wniosków.

Jednak samo wsparcie nie wystarczy do odbudowy gospodarki i utrzymania firm – potrzebna jest jeszcze społeczna odpowiedzialność, czyli wzięcie udział w Narodowym Programie szczepień, bo tylko szczepienia gwarantują skuteczną walkę z pandemią i powrót do normalności. Wojewoda wielkopolski zaapelował o rejestrowanie się na szczepienia, informując przy okazji, że w Wielkopolsce zostało już zaszczepionych 140 tysięcy osób, a blisko 38 tys. osób podana została druga dawka.

WUW

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze