Poznań: Ruszyły miejskie rowery!

rower miejski
Więcej stref i rowerów 4G i nowa, wyższa taryfa opłat. Dziś oficjalnie rozpoczął się 10. sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego.

W tym roku użytkownicy otrzymali 7 dodatkowych stref wypożyczeń i 87 kolejnych rowerów bezstacyjnych. Dostali też nowe ceny: użytkownicy, którzy nie mają biletu okresowego, za pierwsze 30 minut wypożyczenia zapłacą symboliczną złotówkę (dotychczas od 21. do 60. minuty obowiązywała opłata 2 zł, a pierwsze 21. minut jechało się za darmo). Posiadacze karty PEKA z ważnym biletem okresowym nadal będą mogli korzystać z bezpłatnych 30 minut podróży PRM.

Ogółem system PRM 3G (wypożyczanych i zwracanych w stacjach PRM) liczy sobie już 113 stacji, a na nich czeka na chętnych prawie 1000 rowerów, w tym 76 wyposażonych w foteliki służące do przewozu dzieci. Na trzech stacjach: Malta Ski, Termy Maltańskie i Rondo Śródka są także miejskie rowerki dla dzieci.

Jest też 746 rowerów PRM 4G (wypożyczanie i zwrot w wyznaczonych strefach PRM 4G, a nie w stojakach na stacjach PRM 3G), i dodatkowo 30 rowerów elektrycznych PRM 4G, a także 179 miejskich stref postoju rowerów 4G. 80 stref znajduje się w pobliżu stacji PRM 3G, natomiast Strefa Centrum to obszar wewnątrz I ramy komunikacyjnej, z wyjątkiem płyty Starego Rynku.

Warto dodać, że udział przejazdów rowerowych w podróżach niepieszych na terenie miasta w roku 2013 wynosił 6,8 proc. – natomiast w 2019 r. już 10,6 proc. Każda dodatkowa złotówka uzyskana dzięki wprowadzonym zmianom przyczyni się do dlaszego rozwoju infrastruktury dla rowerów.

ZTM

Podziel się: