noworodek fot. UMP

Poznań: Ruszył nabór na dofinansowanie do in vitro

Muszą być w związku małżeńskim lub partnerskim, mieszkać w Poznaniu co najmniej od roku i tu płacić podatki. Wtedy taka para może wystąpić o dofinansowanie procedury zapłodnienia in vitro.

Jak poinformowały władze Poznania, właśnie ruszył nabór do kolejnej edycji “Miejskiego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Poznania w latach 2021-2024”. Program wspiera te pary, które tylko dzięki in vitro mogą się doczekać dzieci. W czerwcu ubiegłego roku program został zaakceptowany przez radnych, a w styczniu tego roku rozstrzygnięto konkurs na placówki medyczne, które będą przeprowadzać zabiegi.

Kto może skorzystać z programu? Pary w związku małżeńskim lub partnerskim, które spełniają ustawowe warunki do podjęcia leczenia metodą in vitro, przy czym kobieta nie może mieć mniej niż 20, a więcej niż 43 lata. Muszą to też być osoby, które od co najmniej 12 miesięcy mieszkają w Poznaniu i tu rozliczają podatki.

Co mają do dyspozycji w ramach programu? Zapłodnienie pozaustrojowe z wykorzystaniem własnych gamet pary (dawstwo partnerskie) lub z wykorzystaniem nasienia dawcy (dawstwo inne niż partnerskie), zapłodnienie pozaustrojowego z wykorzystaniem żeńskich komórek rozrodczych od anonimowej dawczyni oraz procedura adopcji zarodka.

Program będzie realizowany przez trzy placówki lecznicze: Medi Partner – InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań, Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz IVI  – Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian 4. Uczestnicy mogą wybrać jedną z nich i w niej przejdą rekrutację.

Zainteresowani muszą w wybranej przez siebie placówce – jednej z biorących udział w programie – złożyć odpowiedni wniosek i dokumenty, między innymi potwierdzające przebieg wcześniejszego leczenia. Ważny też będzie PIT potwierdzający rozliczanie się w Poznaniu.

Uczestnicy programu mają szansę na wsparcie w wys. 5 000 zł (do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie) lub 2 000 zł (do procedury adopcji zarodka), ale tylko wtedy, gdy poprzednie dofinansowane procedury nie były skuteczne. Maksymalnie można dostać wsparcie finansowe do trzech zabiegów.

W budżecie miasta na realizację procedur in vitro zarezerwowano 1,83 mln zł na każdy rok realizacji programu – co daje 7,34 mln zł do 2024 roku.

To już drugi program dofinansowujący procedurę zapłodnienia pozaustrojowego – poprzedni obowiązywał w latach 2017-2020. Dzięki niemu potwierdzono 476 ciąż, z których urodziło się już 274 dzieci.

UMP

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze