Poznań: Ruszają szczepienia przeciw grypie. Jeśli będą szczepionki

W środę 6 października rozpoczną się zapisy chętnych do udziału w miejskim programie szczepień przeciwko grypie. Jednak jest problem z kupnem szczepionek, bo nie ma ich na rynku. A jeśli się pojawią, to zapewne będą droższe niż rok temu.

W programie finansowanym przez miasto mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 60 lat mogą dzwonić do Biura Poznań Kontakt, by zapisać się na szczepienie. W tym roku – aby zapewnić bezpieczne warunki sanitarne – zapisy do punktów szczepień będą się odbywały wyłącznie telefonicznie. Wystarczy skontaktować się z Biurem Poznań Kontakt: tel. 61 646 33 44 (czynne w godzinach od 7:30 do 20:00).

Szczepienia będą odbywały się w 6 wytypowanych przychodniach na terenie Poznania, a zrealizuje je spółka Edictum. Podczas rejestracji będzie można wybrać dowolną z nich:

  • Przychodnia „EDICTUM”, ul. Mickiewicza 31 (Jeżyce),
  • Przychodnia Lekarza Rodzinnego „VITAMED” s.c. ul. Galla 2D (Jeżyce),
  • NZOZ INTERMED Poradnia Medycyny Rodzinnej, ul. 28 Czerwca 1956 r.
    Nr 149 (Wilda),
  • NZOZ SALVITA Sp. z o.o., os. Lecha 120 (Nowe Miasto),
  • Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Solna 21 (Stare Miasto),
  • Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska, ul. Szylinga 1 (Grunwald).

Rejestracja do danej przychodni będzie odbywała się zgodnie z kolejnością zgłoszeń na infolinię Biura Poznań Kontakt. Potwierdzenie terminu szczepienia przeciwko grypie będzie przesyłane SMS-em na numer telefonu komórkowego podany podczas zapisów oraz podawane telefonicznie przez konsultantów.

Czy jednak szczepienia się odbędą? Tego jeszcze nie wiadomo, bo choć miasto przeznaczyło na realizację programu kwotę ok. 300 tys. zł, to nie udało się kupić tylu szczepionek, ile jest potrzebnych. Poza tym ich cena poszła w górę, więc zapewne za tę kwotę uda się ich kupić mniej niż planowano.
– Szczepionek jest bardzo mało, więc trudno je kupić – wyjaśnia Joanna Olenderek, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. – Z bieżących doniesień medialnych oraz resortowych wynika jednak, że będą one sukcesywnie dostarczane do aptek i hurtowni. To zaś może wpłynąć na aktualne harmonogramy zaplanowanych szczepień. Jeśli jakieś terminy, a w związku z tym także zasady realizacji programu zostaną zmienione, to mieszkańcy i mieszkanki Poznania zostaną o tym poinformowani.

Źródło: UMP