Poznań: Rusza przebudowa torowisk na Wierzbięcicach

Wierzbięcice fot. PIM
17 sierpnia rozpoczną się w terenie prace związane z przebudową torowisk w ul. Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r. Kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej czeka zmiana organizacji ruchu.

Inwestycja będzie prowadzona od ulicy Matyi do skrzyżowania z Krzyżową i Kilińskiego. W pierwszej kolejności prace obejmą ul. Wierzbięcice na odcinku od dawnego dworca PKS do skrzyżowania z ul. 28 Czerwca 1956 r. wraz z węzłem rozjazdowym przy rynku Wildeckim.

– To kolejna duża inwestycja w transport zbiorowy w Poznaniu – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Dzięki niej tramwaje pojadą nie tylko ciszej niż obecnie, ale też szybciej. Nie będą blokowane przez samochody. Skróci się czas przejazdu i trasa z Dębca i Wildy do Centrum. To wszystko sprawi, że poprawi się jakość komunikacji miejskiej, co wpłynie pozytywnie na ruch samochodowy w centrum Poznania. Mniej aut to większy komfort dla pieszych i kierowców, czystsze powietrze i lepsza jakość życia w mieście.

Ruch samochodów zostanie odseparowany od torowiska (poza odcinkiem przebiegającym przez rynek Wildecki). Nowa trasa dla tramwajów będzie bardziej cicha niż dotychczas i w dużej mierze zielona, z własnym systemem nawadniania. Sieć trakcyjna zostanie zdjęta z budynków i zawieszona na słupach trakcyjno-oświetleniowych.

Przy ul. św. Czesława powstaną przystanki wiedeńskie, a przy rynku Wildeckim – w wyniku przeniesienia przystanków z ul. Wierzbięcice i Górna Wilda – zintegrowany węzeł przesiadkowy w formie antyzatok. Wszystkie odnowione przystanki na przebudowywanym odcinku zostaną wyposażone w tablice informacji pasażerskiej.

Zmieni się również układ drogowy. Po obu stronach torowiska powstanie jednopasowa jezdnia uwzględniająca ruch rowerowy, na której będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 30 km/h. Na chodnikach z kamiennych płyt pojawią się elementy naprowadzające dla osób niewidomych.

Wymienione zostaną elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci oraz stojaki rowerowe. Na przebudowywanym odcinku zaprojektowano 78 równoległych do jezdni miejsc parkingowych oraz 13 miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami.

– Na wykonanie prac na ul. Wierzbięcice wykonawca będzie miał 300 dni od podpisania umowy – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Po zakończeniu przebudowy ul. Wierzbięcice prace przeniosą się na ul. 28 Czerwca 1956 r., do skrzyżowania z ul. Kilińskiego i Krzyżową. Według harmonogramu realizacja tego etapu zajmie 210 dni. Na przeprowadzenie całości zaplanowanych robót budowlanych przewidziane jest więc 510 dni od podpisania umowy. Obejmą one również prace związane z przebudową sieci, które dzięki podpisanym porozumieniom, będą realizowane przez Poznańskie Inwestycje Miejskie w imieniu Aquanetu oraz Polskiej Spółki Gazownictwa. Koordynacja działań inwestycyjnych zminimalizuje czas trwania związanych z nimi utrudnień.

Wykonawcą przebudowy torowisk w ul. Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r., na odcinku od dawnego dworca PKS do skrzyżowania z ul. Krzyżową i Kilińskiego, jest wybrane w postępowaniu przetargowym konsorcjum spółek Tormel i Terlan. Umowa opiewa na niemal 85 mln zł. Inwestycja uzyskała ponad 27,2 mln zł unijnego dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

W 2021 roku inwestycja zostanie skoordynowana z planowanym wspólnie z MPK Poznań remontem torowiska tramwajowego oraz sieci trakcyjnej na dalszej części ul. 28 Czerwca 1956 roku – od ul. Krzyżowej do ul. Hetmańskiej. Poza wymianą infrastruktury torowo-sieciowej przebudowane zostaną przystanki Kosińskiego oraz Pamiątkowa. Oba zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W związku z planowanym poniedziałkowym rozpoczęciem przebudowy, już w weekend od 14 do 16 sierpnia (od piątku do niedzieli) rozpoczną się prace mające na celu wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu w rejonie ul. Wierzbięcice.

W trakcie remontu ulicą Wierzbięcice nie będą kursować pojazdy komunikacji miejskiej. Tramwaj linii nr 10 od 17 sierpnia (poniedziałek) pojedzie objazdem ulicami Górna Wilda i Królowej Jadwigi.

Linia nr 10

DĘBIEC – 28 Czerwca 1956 r. – Górna Wilda – Królowej Jadwigi – Matyi – Most Dworcowy – Rondo Kaponiera – Most Teatralny – Fredry – pl. Ratajskiego – pl. Wielkopolski – Małe Garbary – Rondo Śródka – Jana Pawła II – trasa Kórnicka – FRANOWO

Na ulicy Górna Wilda (za ulicą Niedziałkowskiego) zostaną zlokalizowane tymczasowe przystanki „Półwiejska”, z których będą korzystały tramwaje linii nr 2, 9, 10.

Zmieniona zostanie także trasa autobusowej linii nocnej numer 243. Autobus z ulicy Towarowej pojedzie przez al. Króla Przemysła II, Przemysłową, Roboczą, Fabryczną oraz w jednym kierunku ul. Kosińskiego i Prądzyńskiego – jak linia nr 171.

Linia nr 243

RONDO KAPONIERA – Fredry – al. Niepodległości – Towarowa – al. Króla Przemysła II – Przemysłowa – Robocza – Fabryczna – 28 Czerwca 1956 r. – Rolna – Wspólna – Dolna Wilda – Czechosłowacka – Łozowa – 28 Czerwca 1956 r. – OS. DĘBINA/LUBOŃ/WIRY

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: