Poznań: Rusza konkurs „Dobry remont” – wybierz najlepiej odnowioną kamienicę!

konkurs-dobry-remont fot. UMP
15 zabytkowych i pięknie wyremontowanych kamienic bierze udział w kolejnej edycji konkursu „Dobry Remont”. Która jest najlepsza? Głosowanie potrwa do 15 grudnia.

Organizatorem i pomysłodawcą konkursu jest Stowarzyszenie „Inwestycje dla Poznania”, we współpracy z Urzędem Miasta Poznania, pod patronatem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

– Dbałość o kulturowe i historyczne dziedzictwo to jeden z priorytetów – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Bardzo nas cieszy, że troskę o poznańskie zabytki wykazują także prywatni inwestorzy. Takie oddolne działania zasługują na wyróżnienie. Na pewno wpisują się w politykę miasta Poznania. Mam nadzieję, że konkurs odniesie spodziewany skutek i podobnych inicjatyw będzie jak najwięcej.

Pierwsza edycja konkursu „Dobry Remont” odbyła się w 2009 r. Nagrody za najlepiej przeprowadzony renowację przyznawano corocznie – aż do 2014 r. Po 5 latach wrócono do tej idei. Ze względu na dłuższy czas, jaki minął od ostatniej edycji, wybór kandydatów nie ogranicza się jedynie do budynków wyremontowanych w ubiegłym roku, ale obejmuje renowacje z kilku ostatnich lat.

– Kamienice są esencją śródmieścia. Tej substancji zabytkowej jest bardzo dużo – tłumaczy Adam Adamczyk ze Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania, inicjator konkursu. – Nie zawsze jest ona w najlepszym stanie, lecz w ciągu ostatnich lat wiele się w tym zakresie zmieniło. Odnowionych budynków przybywa. Celem inicjatywy „Dobry Remont” jest nagrodzenie inwestorów, którzy podjęli się trudu wyremontowania zabytkowej kamienicy, przy uwzględnieniu wymagań konserwatorskich. Zdajemy sobie sprawę, że jest to trudna i droga inwestycja.

Bowiem nad remontem obiektu zabytkowego czuwa Miejski Konserwator Zabytków, z którym trzeba ustalać zakres remontu i wprowadzanych zmian. To niestety sprawia też, że remont bywa droższy niż budynku, który nie wymaga specjalnie konstruowanych okien czy drzwi. Trudno więc nie zgodzić się z opinią Adama Adamczyka, że takich przedsiębiorców tym bardziej należy nagradzać.

– Zależy nam na promowaniu dobrych praktyk. Inwestorzy wytypowani do udziału w konkursie chronią dziedzictwo kulturowe i historyczne Poznania – wyjaśnia Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków. – Konkurs promuje podejście kompleksowego dbania o zabytki. Z jednej strony pozwala docenić wysiłek, włożony w przywrócenie zabytkom dawnej świetności, z drugiej zachęca innych do podjęcia działań w celu ratowania naszego wspólnego dziedzictwa.

Głosowanie, w formie sondy, potrwa do 15 grudnia (do godz. 23.59). Każda osoba ma do do dyspozycji 1 głos. Można go oddać za pośrednictwem strony internetowej. Tam też można zobaczyć zdjęcia wszystkich „kandydatów”. Uprawnieni do udziału w głosowaniu są osoby pełnoletnie, a  niepełnoletnie za przyzwoleniem dorosłego opiekuna.

Zwycięski obiekt zostanie wyróżniony tabliczką z nazwą konkursu oraz wskazaniem „Niech świeci przykładem” – tak, aby każdy mógł zobaczyć wzór dobrych praktyk.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: