znaleziony kotek fot. SMMP

Poznań: Rusza bezpłatna sterylizacja i kastracja zwierząt

Miasto Poznań już po raz drugi wychodzi naprzeciw potrzebom właścicieli czworonogów i finansuje zabiegi kastracji i sterylizacji psów oraz kotów.

Zabiegi będą wykonywane w ramach Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu na rok 2021. Będą je świadczyły gabinety weterynaryjne wyłonione w drodze przetargu: Przychodnia Weterynaryjna Piotr Dąbrowski – ul. Jugosłowiańska 13 (tel. 61 843 45 83), Przychodnia Weterynaryjna Bartosz Wartecki, Krystyna Śliwa – ul. Roślinna 1C (tel. 669 003 212), Gabinet Weterynaryjny Vet – Help Natalia Maria Busłowicz – ul. Brzozowa 1 (tel. 512 447 882).

Każdy właściciel zwierzęcia chcący je wykastrować lub wysterylizować, musi umówić się na wizytę bezpośrednio z wybraną placówką. Warunkiem jest, by był mieszkańcem Poznania płacącym tutaj podatki.

Jeden właściciel może w ciągu roku skorzystać z programu dla dwóch czworonogów – przy czym każdy z nich powinien zostać zaczipowany. Ale tę usługę można wykonać na miejscu w gabinecie przed zabiegiem, również bezpłatnie. W przypadku psa niezbędne jest jeszcze aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Akcja bezpłatnej kastracji i sterylizacji zwierząt będzie prowadzona do wyczerpania środków przewidzianych na ten cel w budżecie miasta. W pierwszej turze to 150 000 zł, w drugiej – 100 149 zł, ale ta druga kwota jest przeznaczona wyłącznie na zabiegi dla kotów. Chodzi tu o zapobieganie zjawisku bezdomności tych zwierząt w mieście.

Dodatkowe informacje na temat zabiegów można znaleźć w zakładce Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania. W 2020 r. z zabiegu bezpłatnej kastracji i sterylizacji skorzystało 238 psów i 514 kotów.

UMP